Atletik Performansı Etkilediği Söylenen ZMA Ne İşe Yarar?

ZMA veya baş harflerinin açılımıyla çinko magnezyum aspartat, sporcular, vücut geliştiriciler ve fitness tutkunları arasında oldukça popüler bir takviye. Ona adını veren çinko, magnezyum ve B6 vitamini başta olmak üzere üç bileşenin bir kombinasyonunu içerir. ZMA üreticileri bu takviyenin kas büyümesini ve gücünü arttırdığını, dayanıklılık, iyileşme ve uyku kalitesini iyileştirdiğini iddia ediyor. Sonuçlar da bu iddiaları doğrular nitelikte.

Bu yazımızda ZMA’yı masaya yatırıyor ve son zamanların en popüler takviyelerinden biri olmasının nedenlerine bakıyoruz

ZMA Nedir?

ZMA aşağıda bulunan bileşenleri içeren popüler bir takviyedir:

  • Çinko monometiyonin: 30 mg – günlük tüketilmesi gereken miktarın %270’i
  • Magnezyum aspartat: 450 mg – günlük tüketilmesi gereken miktarın %110’u
  • B6 Vitamini (piridoksin): 10-11 mg – günlük tüketilmesi gereken miktarın %650’si

Bununla birlikte, bazı üreticiler alternatif çinko ve magnezyum formlarıyla veya diğer ilave vitamin veya minerallerle zenginleştirilmiş ZMA takviyeleri de üretmektedir. İçeriğini oluşturan bu besinler vücudunuzda göz ardı edilemeyecek birkaç önemli rol oynar:

Mesela çinko minerali metabolizma, sindirim ve bağışıklığınız için ihtiyacınız olan 300’den fazla enzim için olmazsa olmazdı. Magnezyum vücudunuzdaki enerji oluşumu, kas ve sinir fonksiyonu dahil yüzlerce kimyasal reaksiyonu destekler. B6 vitamini ise, nörotransmitterlerin ve besin metabolizmasının oluşması gibi işlemler için gereklidir. Sporcular, vücut geliştiriciler ve fitness tutkunlarının neden ZMA kullanmayı tercih ettiklerini biraz anlaşımsınızdır.

Bu bileşenle genel insan sağlığı için halihazırda oldukça önemliler. Ancak üreticiler, bu üç besin seviyesinin artırılmasının testosteron seviyelerinde artışa, egzersiz sonra iyileşmede hızlanmaya, uyku kalitesinde artışa sebep olurken, kas ve güç oluşumuna da katkı sağladığını iddia etmekteler. Haklılar da. Zira daha fazla çinko, magnezyum ve B6 vitamini tüketmek, bağışıklık, kan şekeri kontrolü ve ruh hali gibi daha birçok alanda vücudunuza fayda sağlayabilir.

ZMA ve Atletik Performans

ZMA takviyeleri atletik performansı arttırarak kas gelişimine yardımcı olabilir; özellikle, çinko veya magnezyum eksikliği olan kişilerde bu artışın yaşanmasını daha net bir şekilde sağlayabilir.

Aslında ZMA’nın faydasının kökeni çok da yeni bir icat değil. Çünkü, bu minerallerin herhangi birindeki bir eksikliğin, kas kütlesini etkileyen önemli hormonlardan testosteron üretiminin yanı sıra hücre büyümesini ve iyileşmesini etkileyen insülin hormonu üretimini azaltabileceğini biliyoruz. Dolayısıyla ZMA takviyesinin atletik performansı pompalaması çok da şaşırtıcı değil.

Sporcular ve vücut geliştiriciler için beslenmenin öneminden bahsetmemize gerek yok. Gerçi, hangi alanda olursa olsun atletik performans sergileyen herkes için vücuttaki vitamin ve minerallerin tam olması elzemdir. Beslenmeden bağımsız olarak da birçok sporcunun, düşük çinko ve magnezyum seviyelerine sahip olabilmeleri mümkündür. Öyle ki ter veya idrarla düzenli olarak vücuttan dışarı atılan  çinko ve magnezyumun seviyeleri kolayca düşebilir ve bu da performanslarını açıkça tehlikeye atabilir.

Ayrı ayrı bakıldığında, hem çinko hem de magnezyumun kas yorgunluğunu azalttığı ve testosteron seviyelerini yükselttiği veya egzersiz nedeniyle testosteronda yaşanan düşüşü önlediği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Ancak birlikte kullanıldıklarında daha faydalı olup olmadıkları konusu belirsizdir. Yine de, 27 futbol oyuncusuyla yapılan 8 haftalık bir çalışmada, günlük olarak alınan ZMA takviyelerinin kas gücünü, fonksiyonel gücü, testosteron ve IGF-1 seviyelerini önemli ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir (1).

ZMA Faydaları Nelerdir?

ZMA takviyelerinin vücut için özellikle de spor yapan bedenler için işe yara bir takviye olduğunu gösteren birçok çalışma mevcut ve bu çalışmalar ışığında, son yılların en popüler takviyesinin pek çok faydası da gözler önüne serilmeye başlıyor:

Bağışıklığı Artırır

Çinko, magnezyum ve B6 vitamini bağışıklık sisteminizde önemli rol oynar. Örneğin çinko, birçok bağışıklık hücresinin gelişimi ve işlevi için gereklidir. Aslında, bu mineralle takviye etmek enfeksiyon riskinizi azaltabilir ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, B6 vitamini eksikliği de zayıf bağışıklıkla bağlantılıdır. Bağışıklık sisteminiz bakterilerle savaşan beyaz kan hücreleri üretmek için B6 vitamini gerekir ve vücudunuz enfeksiyon ve iltihapla bu şekilde mücadele eder.

Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir

Çinko ve magnezyum, diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olur.

1.360’tan fazla diyabet hastası üzerinde yapılan 25 çalışmadan elde edilen analizlere göre, çinko takviyesi almanın açlık kan şekerinde, hemoglobin A1c (HbA1c) ve yemek sonrası kan şekeri düzeylerinde azalmaya sebep olduğu gözlemlenmiştir (2).

Düzensiz uyku

ZMA Uyku Kalitenizi Artırabilir

Çinko ve magnezyum kombinasyonu uyku kalitenizi artırır. Araştırmalar, magnezyumun vücudunuzun sakin ve rahat hissetmesine yardımcı olan parasempatik sinir sistemini harekete geçirmeye yardımcı olduğunu gösterir.

Ruh Halinizi Yükseltebilir

ZMA’da bulunan magnezyum ve B6 vitamini, ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Yaklaşık 8.900 yetişkinde yapılan bir çalışmada, 65 yaşın altında ve düşük magnezyuma sahip kişilerin depresyon yaşama riskine %22 daha fazla sahip olduğu bulunmuştur. 23 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan 12 haftalık bir başka çalışmada, günde 450 mg magnezyum tüketiminin depresyon semptomlarını antidepresan bir ilaç kadar etkili bir şekilde azalttığı gözlemlenmiştir.

ZMA Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

ZMA’daki vitaminler ve mineraller kilo kaybında rol oynayabilir. Obezite sorunu yaşayan 60 kişide yapılan ve 1 ay süren bir çalışmada, günde 30 mg çinko tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre önemli ölçüde daha fazla vücut ağırlığı kaybettiği gözlemlenmiştir.

Araştırmacılar çinkonun iştahı baskılayarak kilo vermeye yardımcı olduğuna inanır. Bu arada, magnezyum ve B6 vitamininin adet öncesi sendromu (PMS) olan kadınlarda şişkinliği ve su tutulmasını azalttığını gösteren bulguların da olduğunu belirtelim. Ancak henüz hiçbir çalışma, ZMA’nın kilo vermenize, özellikle yağ yakmaya yardımcı olabileceğini tam olarak kanıtlamış değildir.

ZMA ve benzeri takviyelerin metabolizma ile ilişkisi hakkında daha detaylı bilgi almak için “Metabolizmanızı Hızlandırmaya Yardımcı Olacak Takviyeler” başlıklı içeriği incelemeyi unutma!

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER