Kas Ağrılarını Azaltacak ve Toparlanma Sürecini Hızlandıracak Besinler

Vücut geliştirmeyle ilgili antrenman ve spor yapmak oldukça keyifli bir aktivite olsa da, sonrasında meydana gelen ağrılar, canınızı oldukça sıkabilir ve spora gereğinden fazla ara vermenize neden olabilir.

Bu yazımızda sizlerle, canınızı sıkan bu ağrılardan hızlı bir şekilde kurtulmanızı ve böylece toparlanma sürecini daha kolay atlatmanızı sağlayacak, antrenmanlardan sonra tüketebileceğiniz besinlere örnekler vereceğiz.

1. Dutsu Meyveler

dutsu-meyveler

Antioksidan bakımından zengin dutsu meyveler, iltihaplanma oranını ve kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda serbest radikallerin, hücrelere zarar vermesini engeller. Özellikle; A, C ve E vitamini içeren besinler, antioksidan bakımından oldukça zenginlerdir. Bu besinlere örnek olarak; yaban mersini, kırmızı dut, böğürtlen ve acai çileği ( acai berry ) tüketebilirsiniz.

2. Sebzeler

sebzeler

Antioksidan ihtiyacınızı sebzelerle karşılamayı tercih ediyorsanız, denemeniz gereken besinler şunlardır: Brokoli, ıspanak ve havuç. Brokolinin içerisinde bulunan C vitamini, şaşırtıcı bir şekilde portakalda bulunandan daha fazladır. Aynı zamanda brokolide bulunan bazı mikro besin maddeleri, bir çok kanser tipine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Ispanakta da, yüksek miktarda antioksidan madde bulunmaktadır ve aynı zamanda lif açısından oldukça zengin bir besindir. Ispanağın bu içeriğinden faydalanabilmek için, en sulu ve taze haliyle tüketmekte fayda olduğunu unutmamak gerekir.

Havuç; beta karoten antioksidanı içerir ve serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeller.

3. Et ve Balık

et-ve-balik

Kaslarınız, antrenman esnasında zorlanarak hasar görebilir. Protein açısından zengin kırmızı et, tavuk ve balık eti gibi gıdalar, kaslarınızın ihtiyacı olan proteini sağlayabileceği için, toparlanma sürecini daha hızlı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ancak kırmızı et, tavuk ve balık etine oranla daha fazla yağ içerebilmektedir. Tabi bu yağ oranı, etini yediğiniz hayvanın beslenme çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, çayırda beslenmiş bir hayvanın etinde, yemlik tahıllarla beslenen hayvanın etine göre daha az yağ bulunmaktadır. Ayrıca, omega 3 yağ asidi açısından zengin oldukları için, yağ yakımını daha da kolaylaştırabilmektelerdir.

Unutmamanız gerekiyor ki, tükettiğiniz besinlerdeki yağ oranı ne kadar yüksekse, aldığınız kalori de o kadar yüksek olacaktır. Dolayısıyla, amacınız yağ yakımı ve kilo vermek ise, tükettiğiniz besinlerdeki yağ oranlarına dikkat etmenizde fayda var.

4. Makarna ve Patates

makarna-ve-patates

Karbonhidratlar, antrenmanlar sonrasında en çok gerekli besin türlerindendir. Çünkü karbonhidratlar, insülin hormonu salgılanmasını sağlar. Vücudun salgıladığı bu hormon sayesinde de, kas üretimi desteklenmiş olur. Karbonhidrat : protein tüketimindeki oran uzmanlar tarafından şu şekilde belirlenmiştir: Ağırlık ve güç antrenmanından sonra 2 : 1, dayanıklılık antrenmanlarından sonra 4 : 1 oranında karbonhidrat : protein tüketebilirsiniz.

Hazırlanması ve tüketilmesi kolay olan makarna ve patates içerikli gıdalar, karbonhidrat stoklarınızın tekrardan dolmasını ve bu stokları enerji üretimi için kullanmanızı sağlar.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER