CrossFit Nedir? Kimler CrossFit Yapmalıdır?

Crossfit Nedir?

CrossFit farklı vücut şekillerine ve bedenlerine sahip insanların, “hardcore” denebilecek ama cesaret verici bir ortamda fiziksel ve kardiyovasküler olarak kendilerini geliştirebilecekleri, sürekli değişen ve yüksek yoğunluklu fonksiyonel hareketlerin olduğu bir antrenman felsefesidir.

CrossFit birçok polis akademisince, özel askeri operasyon birliklerince, şampiyon dövüş sanatı ustalarınca ve yüzlerce elit ve profesyonel atlet tarafından dünya çapında uygulanan temel güç ve kondisyon programıdır. CrossFit kişinin fit olmasının yanında kardiyovasküler dayanıklılık, dayanma gücü, kuvvet, esneklik, güç, hız, çeviklik, denge, koordinasyon ve dikkat gibi fiziksel becerilerde de uzmanlaşmalarını amaçlamaktadır.

CrossFit Antrenmanları Nasıldır?

Her gün bir CrossFit antrenmanı fonksiyonel gücünüzün ya da kondisyonunuzun farklı bir parçasını test etmektedir. CrossFit, vücudunuzu bir amaç için değil çoklu amaçlarda kullanabilmeniz amacıyla eğitmektedir.

Kimler CrossFit Yapabilir?

CrossFit programları evrensel ölçekte tasarlanır ve deneyim olmaksızın tüm kişilerce de uygulanabilirler. Bunun anlamı CrossFit salonuna gelen herkes için her gün yapması istenen belli bir antrenmanın var olduğudur. Örneğin; belli bir ağırlıkta squat yapmanız isteniyor ama siz bu ağırlıktan daha düşük bir ağırlıkla squat yapabiliyorsunuz, o zaman yapabileceğiniz ağırlıkla işe başlamanız isteniyor. Sakatlandıysanız ya da squat hareketini yapamıyorsanız yerine başka bir hareket konmaktadır. Tekrar sayıları fazla geldi diyelim, o zaman bunlar azaltılmaktadır. Güçlendikçe ve deneyim kazandıkça sizden yapılması gereken antrenman şiddetine doğru giderek yol alırsınız.

CrossFit’i herkes yapabilir ama herkes için uygun olmayabilir. CrossFit aşağıda listelediğimiz kişiler için uygundur diyebiliriz;

Ağırlık antrenmanlarına yeni başlayanlar,

Destek ve belli bir gruba ait olmayı isteyenler,

Fitness fanatiğiyim diyenler,

Yoğun antrenmanlardan hoşlananlar.

Aşağıdaki CrossFit’ten çok verim alamayacağını düşündüğümüz kişileri listelemek istedik ama bu tabii ki de bundan zevk almayacakları anlamına gelmemeli;

Belli bir aktivitede kendini geliştirmek isteyenler,

Belli bir spor branşı için antrenman yapanlar,

Yalnız antrenman yapmayı sevenler,

Crossfit antrenmanlarında sakatlanmama için hareketlerin formuna dikkat etmelisiniz. CrossFit antrenmanlarında sınırlarınızın çok çok ilerisine geçmemeye çalışın. Bazı uç vakalarda rabdomiyoliz denilen ciddi tıbbi bir durum meydana gelebilmektedir. Kişiler CrossFit antrenmanlarında kendilerini çok çok zorlarsalar kas lifleri yırtılıp kan akımına karışabilir ve bu böbreklerine zarar verebilir. Bu ciddi durum genelde, bir süreliğine egzersizleri bırakıp vücutlarının kaldırabileceklerinden daha yüksek yoğunlukla antrenman yapmaya çalışanların başına gelmektedir.

Sizde CrossFit’e meraklıysanız sporcard.com’dan size en yakın CrossFit salonunda bir girişlik seans satın alarak CrossFit’i deneyimleyebilirsiniz.

 

 

 

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER