Beslenme Uzmanlarının Size Söylemeyi Unutabileceği 10 Önemli Diyet Kuralı

Kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayali. Fazla kilolardan kurtulmak için çeşit çeşit diyetler denemiş olabilirsiniz. Beslenme programınızda yaptığınız hiçbir değişiklik işe yaramamış veya diyet sürecini hep aksatmış da olabilirsiniz.

Kilo vermek için yaptığınız diyet programlarını verimli kılmanız için ise size beslenme uzmanlarının söylemeyi unutmuş olabileceği 10 önemli kuraldan bahsedeceğiz. Metabolizmanıza uygun diyeti bir uzman eşliğinde hazırlarken bu 10 bilgiyi aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Hazırsanız bir sonraki diyet programınızı verimli kılacak bilgileri sıralıyoruz.

1. Diyetinizden besinleri eksiltmeyin; vücudunuzun ihtiyacı olan her besini diyete ekleyin

Herkes tükettiği besinleri azaltmaya yöneliyor. Oysa bu durum çok doğru değil. Diyet yaparken metabolizmanızın sağlıklı çalışması gerekmektedir. Bunun için üç temel besin başta olmak üzere (protein, yağ ve karbonhidrat) vitamin ve mineral zengini yiyecekleri beslenme programınıza eklemelisiniz. Neleri az yediğinizi düşünün. Tabağınızda yeşillikler eksikse yeşil sebzeleri; meyveler ya da etler eksikse onları diyete ekleyin!

2. Sürekli kendinize dur demeniz gerekebilir, inatçı ve inançlı olun

Diyet sırasında beslenme uzmanlarının size belirlediği öğünleri uygulamak yetersiz kalabilir. Bunun en temel sebebi iradenin kırılganlığıdır. Özellikle diyete başladığınız ilk günlerde çok zorlanabilirsiniz. Unutmayın, birkaç gün geçtikten sonra beslenme alışkanlıklarınız değişmiş olacak ve abur cuburlara, sağlıksız gıdalara ihtiyaç duymayacaksınız. İradenizi korumaya devam ettikçe direnciniz artacak!

3. Karbonhidratlar düşman değildir

Karbonhidratların düşman olduğu yıllarca medya kanallarıyla bize duyuruldu. Aslında bu doğru olmayan bir durum. Ortalama bir birey günlük kalori ihtiyacanın yarısını karbonhidratlardan alabilir ve bunda bir sakınca yoktur. Hatta sporcular antrenman öncesi karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye de önem göstermelidir. Kilo vermek için kas ve beyin sağlığınızı destekleyen karbonhidratları muhakkak diyetinize ekleyin.

4. Gece gelen tatlı krizine karşı sabah proteini!

Akşam gün yorgunluğunu atarken televizyon karşısında tatlı bir şeyler yemek ister insan değil mi? Gece tatlı krizlerini sık yaşamanızın bir sebebi de gün içinde düzgün beslenmiyor olmanızdır. Sabah kahvaltıda alınan protein kan şekerinizi dengeleyerek hem gün boyu daha zinde olmanızı sağlar hem de gün sonuna doğru gelecek tatlı krizlerini engellemeye yardımcı olur.

5. Sağlıklı bir besini kontrolden çıkmışçasına tüketmeyin

Her şeyin azı karar çoğu zarar diyelim. Karbonhidrat, protein ve yağların işlenmemiş sağlıklı kaynaklardan alınması gerekir. Ancak yine de bunları öğünlerinize günlük tüketmeniz gereken miktara göre yerleştirmelisiniz. Kontrolden çıkmış besinler size fazla kilo ya da istenmeyen rahatsızlık olarak dönebilir.

6. Tartıya çıktığınız zaman gördüğünüz sayı her şeyin göstergesi değildir

Diyetiniz nasıl gidiyor kilo veriyor musunuz diye sürekli tartı ile dolaştığınızı biliyoruz. Ne yazık ki tartıda gördüğünüz her sayı doğru bilgiyi vermiyor. Yağ, kas ve kemik ölçümünüzü gördüğünüz sayıya göre eşleştiremezsiniz. Kısa sürede kilo verdiğinizi sanarken su kaybetmiş olabilirsiniz. Diyetinizi bir uzman eşliğinde sürdürmeniz bu açıdan önemlidir.

7. Sevdiğiniz yiyecekleri sağlıklı alternatifleriyle değiştirin

Yemeğe alışık olduğunuz bazı besinleri bıçak gibi kesmek çok da sağlıklı olmayabilir. Başlarda zorlanıyorsanız azaltma yoluyla ilerleyin. Diyet sırasında margarin gibi besinleri tereyağı gibi sağlıklı alternatifleriyle değiştirme yoluna da gidebilirsiniz. Tatlıların yerini de tabii ki meyveler alıyor. Çaya atılan kesme şekeri de bal ile değişin!

8. Açlık hissetmeniz aç olduğunuz anlamına gelmez

Beslenme düzenini değiştirmeniz ve diyete yapmaya başlamanız başlarda zor oluyor bunu ne yazık ki biliyor. Açlık hissi ilk günler en zorlayıcısı olabilir. Bilmeniz gereken şey aslında aç olmadığınız ve almanız gereken gıdaları alıyor olmanız. Biraz daha sabır diyelim…

9. Yemek yerken sadece yemek yiyin, elektronikleri bir kenara bırakın

Yemek yerken başka şeylerle ilgilenmek (ki çağımızda bu en çok elektronikler ve telefonlar oluyor…) fark etmeden yemeğe devam etmenize sebep olabilir. Öğünlerinizde porsiyon kontrolü sağlamak ve masada daha az vakit geçirmek için yemek sırasında elektronik cihazlarınızdan biraz ayrı kalmanızı öneririz.

10. Kendi yemeklerinizi kendi mutfağınızda yapın

Yemeğinizin içerisinde neler kullanacağınıza siz karar verin ve kendiniz için en sağlıklı yemekleri yapın. Biz diyetinizin en keyifli zamanlarının mutfakta geçeceğine inanıyoruz!

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER