125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
Sık Yapılan Gereksiz Egzersizler

Sık Yapılan Gereksiz Egzersizler

Spor salonlarında sık sık yapılan ama aslında hedefe giden yolda hiçbir işinize yaramayacak egzersizleri bu yazımızda gözler önüne seriyoruz.

Ne yazık ki bazı hareketler herkes tarafından yapıldığı, popüler olduğu için, işe yarar sanılmakta. Fakat sanılanın aksine, çoğunuzun antrenman programlarında da bulunan, bu hareketler aslında sizi yormaktan başka bir işe yaramıyor.

Gereksiz: Crunch

Crunches

San Diego Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre Crunch egzersizlerinin karın kaslarına (six pack) ve bel kaslarına faydası yok denecek kadar azdır.Çünkü bu hareket tüm karın kaslarını eşit miktarda çalıştırmamakta, ön karın kaslarını yan taraflardan daha fazla çalıştırdığından, güç dengesizliği söz konusu olabilmektedir.Bunlardan dolayı da bu hareket sırt ağrılarına neden olabilmektedir.

Crunch Yerine: Plank

Plank

Plank egzersizi, crunch egzersizlerinden daha fazla kas geliştirmekle kalmaz aynı zamanda, resimde görmüş olduğunuz hareketle yapılan bu egzersiz ilerde ortaya çıkabilecek sırt ve bel ağrıları riskini minimuma indirmektedir.

 Gereksiz : Chest Fly

Chest Fly

Araştırmalara göre bu makinede yaptığınız chest fly egzersizleri göğüs kaslarını inşa etmenin en iyi yollarından biridir.Fakat bu makine omuzu tamamen savunmasız ve yaralanmaya açık halde bırakmaktadır. Özellikle omuz rahatsızlığı olanlar için son derece tehlikeli olan bu makine, sağlıklı insanlar için de bir risk taşımaktadır.

Chest Fly Yerine :  Cable Crossover

Cable Crossover

Pec Deck’te yapılan Chest Fly hareketiyle aynı kas gruplarını çalıştıran bu hareket, hızlı ve etkili bir şekilde güçlenip, kaslanmanızı sağlar.Üstelik bunları omuzlarınıza bir risk teşkil etmeden yapar.

 Gereksiz : Bench Press

5-SS-Bench-Press_shutterstock_ss

Araştırmalar bize bench press hareketinin göğüs kasları ve tricepslerin güçlenmesi için neredeyse mükemmel bir hareket olduğunu söylemektedir. Bench press bazen omuz sakatlanmalarına yol açabilmektedir. Bu hareket omuzlara bazı korumalar konarak yapılsa da, bazı fitness uzmanlarına göre bench press kesinlikle riskli bir hareket

Bench Press Yerine : Push-Ups

Şınav

Şınav egzersizi; omuz, göğüs ve triceps kaslarınızı oldukça etkili bir şekilde güçlendirir.Çeşitli kas gruplarını geliştirmek amacıyla en kolay düzenlenebilen (tek el şınav, tek ayak şınav v.s)  en temel vücut egzersizlerindendir.

 Kaynak: (Huffington Post 2013) http://www.huffingtonpost.com/the-active-times/workout-tips_b_3118321.html

Yorumlar

yorum

Yazar Hakkında

Train Insane or Remain The Same

Benzer yazılar

7 Yorum

 1. Selo

  Çok gereksiz bir yazı olmuş. Her harekette az çok sakatlanma riski vardır, harekete gereksiz demek çok saçma. Cable crossover hareketi yazıda belirttiği gibi değil tam tersi omuza fly hareketlerinden çok daha fazla zarar verir, araştırmalara bakmaya gerek yok, hareketi yaparken bunu anlarsınız, hareketin ilk başlangıcında yukarıdan omuz seviyesinden biraz aşağı gelene kadar omzu aşırı zorlayan bir harekettir ve bu zorlama ağırlık arttıkça sakatlığa kadar gider. Fly hareketlerinde böyle bir yok.

  Yanıt
  1. Ahmet

   Saçma değil çok doğru bir yazı. Benim omuzumda sıkıntı var ve chest fly yapamıyorum hemen ağrımaya başlıyor. Ancak cable göğüs egzersizlerimin vazgeçilmezidir ve bu harekette omuzumda hiç bir ağrı hissetmiyorum.

   Yanıt
 2. Enis

  Bu yazıdaki bilgilere tamamen katılıyorum. Ches fly hareketinde ben de sakatlandım. Bereket ki sorunu erken fark ettim. Alternatifi hareketi ise hiç zorlanmadan yapabiliyorum. Bu yazı yeni başlayanlar veya alt-orta düzey sporcular için hazırlanmış. Üst düzey olanlar ayrı bir kulvarda zaten.

  Yanıt
 3. AYDIN KAYA

  her şey iyidi de bench de çuvallamışınız bence..He derseniz sadece fit vücut yapayım fazlasına gerek yok derseniz eyvallah ancak kas geliştirmek isteyip te bench press ,inch press decline press pas geçmek kadar büyük bir hata yoktur.

  Yanıt
 4. Kübra

  Yanı simdi crunch ve plank arasında ıkılemde kaldım.Dogrusu plankmıdır?bosunamı clubde crunch yapıyorum evde crunch aletıyle de mide bulantısı yaptıgı halde devam edıyorum.Bilgı dogruysa bosunamı bulantı cektım ben:((((

  Yanıt
  1. Özgür

   Bench press hariç diğerlerine katılıyorum. Şınav, bench press e ancak başlangıç ve orta seviyelerde rakip olabilir. Bir zaman sonra, yetmeyecektir.Sırtınıza ağırlık alsanız da, bench press gibi olmayacaktır.Şınav sayısını artırsanız, bu sefer iş dayanıklılığa girer.
   Bench presste ise sürekli ağırlık artırabilirsiniz.
   Sakatlık ise, sokakta yürürken ters bir adımda bile olabiliyor. Bench press in düzgün uygulandığında sakatlık riskinin düşük olduğunu düşünüyorum.

   Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir