125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin 6 Nedeni
Photo Credit To Drop Set

Kol Kaslarınızın Gelişmemesinin 6 Nedeni

Biceps’lerinizin neden gelişmediğini merak etmiyor musunuz? Diyetiniz ve antrenmanınızda atladığınız bir nokta olmalı. Gelin beraber inceleyelim.

İşte basit gerçek, erkekler büyük ve geniş kollar isterler. Her hangi bir spor salonuna girdiğinizde aynanın karşısında diğer kas gruplarını çalıştıranlardan daha fazla ön ve arka kol kaslarını çalıştıran erkekleri görebilirsiniz.

Onca zaman ve çabaya rağmen yine de kol kaslarının istedikleri ölçülere gelmemelerinden şikayetçi olurlar. Bu sorunun çözümünü daha fazla kol kaslarının üzerine düşmek ve antrenmanlarını çeşitlendirmek olarak görürler; ancak her defasında sonuç hüsran olur. Bunun nedeni yaptıkları küçük ve gözden kaçabilen hatalardır.

İşte daha büyük kol kasları için kaçınmanız gereken 6 hata:

1. Yeterince Beslenmemek

En büyük problem geniş kol kaslarına sahip olmamak değil, tüm vücudunuzun toplam ağırlığının az olması… 180 cm boya, 70 kg ağırlığa sahipseniz asla büyük kol kaslarına sahip olamazsınız. İstediğiniz büyük kol ya da göğüs kasları ise önce tüm vücudunuzu büyütmelisiniz.

kol-kası-3

Daha büyük kaslar için daha fazla yemek yiyin.

Aşağıdaki kuralı uygulamanız hayal ettiğiniz kas kütlesini elde etmenizi sağlayacak:

 • Santimetre olarak uzunluğunuzu belirleyin ve bu sayıdan 100 çıkartın (180 cm – 100 = 80)
 • Bu sonuç vücut ağırlığınızın olması gereken en düşük kilogramı belirleyecektir.

2. Her Gün Kol Antrenmanı Yapmak

Hiçbir kas kütlesi hergün çalıştırılarak geliştirilmez. Kaslarınızı, kendilerini tamir edebilmeleri için dinlendirmelisiniz. Antrenmanlarınızı tamamladığınızda kol kaslarınız güç ve dayanıklılığını yitirir. Daha dayanıklı ve daha güçlü olabilmesi için 36-48 saat dinlenmesi, zorlanılmaması gerekir.

Dinlenme süreci içinde antrenman yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak, farklı kas gruplarına odaklanmalısınız. Göğüs, omuz ya da kol çalıştırdığınız antrenman gününden hemen sonra bacak ya da karın kaslarınıza odaklanacağınız bir antrenman, sürekliliğinizi devam ettirmenize yardımcı olacaktır.

3. Bacak Kaslarına Gereken Önemi Vermemek

Bacak kasları vücudun en büyük kas grubunu oluşturur. Bu gruba ait antrenmanların en büyük faydası diğer kas gruplarına yönelik egzersizlerde kondüsyon ve kuvveti artırmasıdır.  Bacak antrenmanlarınızdan sonra yapacağınız kol antrenmanı en fazla verimi almanızı sağlar.

4. Kompleks Hareketlerden Uzak Durmak

İzole antrenmanlara yönelmek büyük kol kaslarına sahip olmanın en zor yoludur. Yapılan kompleks hareketler ise tüm kas gruplarını çalıştıracağı gibi, kol kaslarınızın da gelişimini çok daha hızlandıracaktır.

Triceps için;

 • Weighted Dips,
 • Close-grip Bench Press,
 • Barbell Overhead Press,

kol-kası

Biceps için;

 • Chinup,
 • Reverse-grip

gibi kompleks hareketler hayallerinize kavuşmanızı hızlandıracaktır.

5- Triceps Kas Grubuna Odaklanmamak

En sık karşılaşılan hatalardan birisi de sadece biceps kasına odaklanmaktır. Triceps kası, üst kolun üçte ikisini kapsar. Biceps kasının genişlemesini desteklemesi açısından, triceps’e odaklanmak antrenmanlarınızın önemli parçalarıdan olmalı.

6- Kısa Süreli – Düşük Ağırlıklı Kol Antrenmanları

3 set 8 tekrar olarak belirlenilen kol antrenmanlarının gelişime ve hacim kazanmaya hiç katkı sağlamadığını biliyor musunuz? Kaldırabildiğiniz maksimum ağırlık ile yapmadığınız takdirde vakit ve efor kaybı yaşamış oluyorsunuz.

kol-kası-1

Direnç lastikleri ile gücünüzün sonuna kadar (failure’a gidene kadar) 40 ya da daha fazla tekrar yapıp, kolunuzun barındırdığı farklı kas liflerini de zorlayabilirsiniz. Bunun yanında drop setler ile; performans ve gücünüzü, bu antrenmanın pump etkisiyle sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

Yazar Hakkında

Train Insane or Remain The Same

Benzer yazılar

18 Yorum

  1. Özkan

   Anlamadan yorum yapmiyalim lütfen düşük ağırlık dıyor mesela 7 kilo dambil sana çok düşük geliyor diyelim sen bununla 8 tekrar yaparsan kasa hicbir fayda etmez eğer 40 tane dediği gibi yaparsan sanki 15 kilo kaldırmış gibi oluyorsun umarım yardımcı olmusumdur 🙂

   Yanıt
  1. Ozan

   Ben cevaplayayim senin yaptığın spora verdiğin yılların çeyreğinde 41 cm ulasirdi iyi beslenen birisi sen.yemeden devam et alacağın verimi alamadan

   Yanıt
 1. Mehmet

  180 ile 41 cm kol yaptım demissinde sanki sadece 71 kiloda kaldınız kilo almadınız bu kilo ile yaptıysan gercekten mükemmel ötesisin…ama hiçbir insanı kandırmanın vereki yok büyümek için mutluka kilo alman laZım sonra definasyon yaparsın zayıf halde kalırsın ve kasların cogunu korumuş olursun.

  Yanıt
 2. ibrahim çınar

  (dambılla evde sadece kol çalışıyorum) birinci gün ön kol ikinci gün arka kol üçüncü günde tekrar ön kol … diye devam ediyo bu çalışma doğrumudur

  Yanıt
 3. alparslan

  Hocam ben haftada 3 gun birer gun aralikla fullbody calisiorm hacim ve kutle artirmak hedefim boyum dedginiz gbi tam 180 kilom 70 vucudum fit ama isdedgim sonuca ulasamiorm kisaca bana yazarmisinz nasil bi ant. Programim olmali ve nasil beslenmeliyim tesekkurler..

  Yanıt
 4. Yavuz Selim ŞAHİN

  Selamlar ben 6-7 aydır spor yapıyorum ama kollarım bir türlü gelişmedi ne yapmam gerekir arka kolda 50 kilolara kadar çıkabiliyorum güçlendiğimin farkındayım ama kollarımda belirginlik yok ve bu beni çok üzüyor.

  Boyum 1.80
  Kilom : 80
  Kolarım : selfie çubuğu

  Yanıt
 5. Fatih

  Arkadaşlar benim yaşım 15 evde yaptığım belirli şınav vb. hareketlerle ve 3 kg dumbell ile yaptığım biceps triceps hareketleriyle kolum şu an 31 cm. Sizce nasılım daha gelişmem gerek mi yoksa güzelmi gidiyorum. Teşekkürler.

  Boyum:167cm
  Kilom:57kg
  Kolum:31cm

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir