2014 Atletik Fizik Şampiyonu: İsacan Akhan

Ön Bilgileri

İsim İsacan AKHAN
Lokasyon İstanbul
Doğum Yılı 6.7.1993
Boy 198 cm
Branş Atletik Fizik
Başarıları 2014 Nisan Avrupa Şampiyonası Seçmeleri Türkiye 2.liği
2014 Eylül Dünya Şampiyonası Türkiye 1.liği
2014 Avrupa 7.liği
2014 Dünya 7.liği
Aktif Yılları 2014-2015
“Off Season” Ağırlığı 95 kg
Müsabaka Ağırlığı 90 kg
Websitesi www.isacanakhan.com

Spor geçmişini özetleyerek başlayalım, Fitness’ten önce, Uşak’tan İstanbul’a uzanan bir basketbol maceran var.

Basketbol kariyerini ve fitness ile tanışmanı bize anlatabilir misin?

İlkokuldan beri basketbolla haşır neşirdim ve o zamanlar (2002-2004) Türkiye A Milli Basketbol Takımı çok iyi başarı gösteriyordu ve bu beni oldukça teşvik etti. Aralarından örnek aldığım basketbolcuları izleyerek basketbolcu olabilme hayali kurup çok çalışıyordum. Uşak’ta imkanlarımız kısıtlı olduğu için ancak İstanbul’a gelip, profesyonel bir kulüpte oynamak beni hedefime ulaştırabilirdi. 2008 senesinde 1.Lig için oynayan Yeşilyurt Spor Kulübü’ne geldim ve 4 sene bu kulüpte oynadım. Yoğun bir antrenman temposuyla hem Genç Takım hem de A Takım antrenmanlarına katılıyordum fakat aşırı antrenmanlar sakatlanmama sebep oldu. O zamanlar bir çok tedavi metodu denedim fakat tam olarak iyileşemedim. Fizyoterapistlerin direnç antrenmanları yapmam gerektiğini, bir fitness salonuna kayıt olup bacak egzersizleri yapmamın iyi olacağını söylemesi üzerine mahallemdeki küçük, basit bir salona kayıt oldum. İlk adaptasyon programımı yazdırıp, uygulamaya başladım ve çok kısa sürede kendi başıma büyük gelişme elde ettim. Vücudumun şekle girmesi beni ateşledi ve daha fazlasını istedim.

İsacan Akhan - Burbell Curl
İsacan Akhan – Biceps Antrenmanı

Fitness’da profesyonelleşmeye nasıl karar verdin, seçimini etkileyen şeyler nelerdi?

Fitness’a ağırlık verdiğim sene Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük bölümünü kazandım. Bir fitness profesyoneli olabilmek için vücut geliştirme ve fitness ihtisas sınıfını seçtim. Okul harici kendimi hep daha fazla geliştirebilmek için çok okuyup, çok araştırıp, elimden geldiğince eğitimlere katılmaya çalıştım. Hâlâ araştırmaya devam ediyorum. Çünkü Fitness sektörü her geçen gün kendini güncelliyor ve sürekli yeni bilgiler öğrenme ihtiyacı oluyor. Kimse bu işte “oldum” dememeli. Öğrenmeye aç olursak, globalleşen bu sektörde Türkiye’yi çok farklı yere taşıyabiliriz.

FitModel 1.si İsacan Akhan
FitModel 1.si İsacan Akhan

Seni yönlendiren, yol gösteren kişiler oldu mu? Bu kişilerin sana kattıkları nelerdir?

Sınıf arkadaşım ve aynı zamanda Türkiye’de Street Workout Sporunu yaygınlaştıran ve bu sporda en iyiler arasında olan İsmail Berk Çavuşoğlu’na çok şey borçluyum. Berk’in üniversite 1. sınıftan itibaren Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’nun düzenlediği yarışmalara katılıp hep derece yapması dikkatimi çekti. Üniversite 4. sınıfa kadar yarışma düşüncem hiç olmadı fakat Berk beni yarışmaya katılma konusunda ikna etti. Beraber 2014 Nisan Ayında Zonguldak’ta düzenlenen yarışmalara katıldık. İlk yarışmamda Türkiye Atletik Fizik 2.si oldum ve bu işte çok iyi yerlere gelebileceğime inandım. Antrenmanlarıma ve beslenme düzenimi hiç bozmadan, Eylül ayında gerçekleştirilen, Dünya Şampiyonası seçmelerinde Türkiye Atletik Fizik 1.si oldum. Şimdiki hedef tabi ki Dünya Şampiyonluğu. Bana inandığı ve beni yarışmalara teşvik ettiği için İsmail Berk Çavuşoğlu’na çok teşekkür ederim.

Fitness antrenmanlarında en çok sevdiğin şey nedir?

Antrenmanlarımı fazla ciddiyetle yapıyorum sanırım. Kimseyle konuşmuyorum ve sadece çalışmama konsantre oluyorum. Dinlenme sürelerime ve set sayılarıma odaklanıp, antrenmanımın verimli geçmesini amaçlıyorum. Sanırım antrenman esnasında en zevk aldığım şey, kendimi müziğin ritmine kaptırıp, kaslarımı optimal seviyede zorlamak.

Fitness üzerinde var olan ön yargıların varlığından bahsedebilir miyiz?

Var ise bunlara ne gibi açıklamalar getirebilirsin?

Ülkemizde vücut geliştirme ve fitness’a karşı büyük bir önyargı var. Steroid ilaçları kullanmadan fit, kaslı bir vücudun inşa edilemeyeceğini sanıyorlar. Hatta fit, kaslı insanların sağlıksız kişiler olduğunu düşünmeleri ülkemizin bu alanda ne kadar geri olduğunu gösteriyor. Nasıl antrenman yapıyorsun, nasıl besleniyorsun soruları yerine, hangi ilacı kullandın, kendine ne yaptın soruları fazlasıyla canımı sıkıyor. Umarım bu önyargıları yakın zamanda pozitif yöne çekebiliriz.

İsacan Akhan Fotoğraf Çekimi
İsacan Akhan Fotoğraf Çekimi

Fitness ile fit bir vücuda sahip olmak iyi bir his.

Peki bu güzel görünümün yanında, sağlık ve zindelik adına sporculara ne katıyor?

Kişi fit bir görünüme sahip olduğu için doğal olarak kendine özgüven geliyor. Bence fitness inanılmaz bir meditasyon. Kişiyi ruhen rahatlatıyor ve daha sakin biri olmasını sağlıyor. Hayata daha olumlu bakıyor ve planlı programlı yaşıyor.

Fitness ve vücut geliştirmede motivasyon, sporcular için büyük bir sorun.

Senin için bu sorunun çözümü nedir?

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için bir yöntemin bulunuyor mu?

Benim en büyük motivasyon kaynağım kupa ve madalyalarım. Evimin en özel yerinde duruyorlar ve yanlarına başka madalyalar getirmeyi umarak her gün daha fazla çalışmam gerektiğini hatırlıyorum.

İsacan Akhan
İsacan Akhan

Çalışma programında önem verdiğin bazı detaylarını paylaşabilir misin?

Fitness Profesyoneli olarak kendi antrenman programımı ve beslenme düzenimi kendim planlıyorum. Her ay kademeli olarak programımı güncelliyorum. Off season’un ilk ayı total body antrenmanlarına ağırlık veriyorum, ikinci ayında üç bölge çalışıyorum, son olarak, dördüncü ve beşinci aylarda 2 veya 1 bölge çalışıyorum. On season’da diyet yaptığım için doğal olarak enerjim düşüyor ve hafif ağırlıklarla total body antrenmanlarına yoğunluk veriyorum. Bu yöntemle hem enerjimi diri tutuyorum hem de daha fazla yağ yakımını sağlıyorum.

Sadece iyi ve sağlıklı görünmek isteyen Supplementler Blog takipçilerine verebileceğin, Fitness antrenmanlarına özel ip uçları var mı?

Profesyonelleşme düşüncesi olmayan, yalnızca sağlıklı, fit bir vücuda sahip olmayı hedefleyen kişilere, antrenmanda kullandıkları ağırlıkları çok fazla abartmadan, hareketleri doğru açılarda yapmaya özen göstermelerini öneriyorum.

İsacan Akhan
İsacan Akhan

İsacan Akhan için, kas kütlesini artırma(bulk) ve yağ yakımı (definasyon) dönemlerinin önem seviyesi nedir?

Bulk olayını saçma buluyorum. Çünkü kendine atletik fizik sporcusuyum diyen biri, yılın her dönemi formda olmalı. Bulk denilen dönem, vücudun yağlanmasıdır. Kas ve yağ birbirinden ayrı yapılardır. Vücut yağ oranını arttırarak kas inşa etmeyi düşünenler yalnızca yağ kazanacaklardır. Kas inşa etmek isteyenler antrenmanlarına gerekli özeni gösterirlerse, karbonhidrat, protein, yağ ihtiyaçlarını yeterli  miktarlarda alırlarsa, gerekli supplementleri kullanırlarsa yağlanmadan, yani bulk’a girmeden sonuca varacaklardır.

Gözlemlediğin kadarı ile, antrenmanlar sırasında sıkça yapılan hatalar nelerdir?

Spor salonlarında gözlemlediğim kadarıyla en çok yapılan hatalar “core” ,yani temel, egzersizlerinde oluyor. Kişiler rahatlıkla bel fıtığı olabiliyor. Diğer hatalar ise çok ağır kaldırmanın, çok kas getireceğini sanmaları. Çok ağır kaldırmak, kastan ziyade sakatlanmalarına sebep oluyor. Bir çok kişi 4-5 ay sonunda sakatlanıp sporu bırakıyor.

İsacan Akhan, çalıştığı spor salonunda.
İsacan Akhan, çalıştığı spor salonunda.

Spor Salonunda çalışırken, seni en çok sinirlendiren şey nedir diye sorsak?

Sakin yapılı biri olduğum için kolay kolay sinirlenmem; ama havlu kullanmadan fitness ekipmanlarını kullanan kişiler, sabrımı zorluyor diyebilirim.

Karın kaslarını belirginleştirmek ve sıkılaştırmak için tüyoların var mı?

Özel bir çalışma yapıyor musun?

Karın kaslarım için özel bir antrenman yapmıyorum. Çünkü total body antrenmanlarında, core bölgesinin daima aktif olduğunu ve çalıştığını düşünüyorum. Ayrıca bilimsel araştırmalara dayanarak omurganın fazla eğilme ve genişleme, yapması bel fıtığına sebep olduğunu söyleyebilirim. Her omurganın ortalama bir ömrü var ve fazla bükülme bu ömrü kısaltıyor. Haftada sadece 2-3 gün, antrenman sonunda 10 dakikamı ayırıp “oblique”,yan karın, çalışması yapıyorum.

Antrenman öncesi ve sonrasında nasıl besleniyorsun?

  • Antrenmandan 2 saat önce:

Yavaş sindirilen karbonhidratları kullanıyorum.

  • Antrenman esnasında:

BCAA aminoasit tavsiyesi kullanıyorum.

  • Antrenmandan sonra:

Whey protein ve glutamin kullanıyorum.

Ek olarak, hayvansal ve bitkisel proteinleri yeterli miktarda almaya özen gösteriyorum; çünkü fazla protein vücuda yağ kazandırmaktan başka bir şeye yaramıyor.

İsacan Akhan'dan antrenman detayları: Men's Health Kapağı
İsacan Akhan’dan antrenman detayları: Men’s Health Kapağı

Fit bir görünüm ve sağlık için fitness’ı tercih eden kişilere verebileceğin, diyet ve supplement önerilerin var mı?

Yalnızca sağlıklı, fit bir vücuda sahip olmayı hedefleyen kişilere ufak porsiyonlarda sık yemek yemelerini öneriyorum. Doğru miktarda protein, karbonhidrat, yağ almalarını söyleyebilirim. Ayrıca şeker, alkol, dondurulmuş gıdalar ve son kullanma tarihi uzun süre dayanan paketlenmiş gıdaları tüketmemelerini öneriyorum. Supplement olarak; protein tozu, l-carnitine, glutamin ve bcaa tüketebilirler.

Favori öğünün ve yemeğin nelerdir?

Favori öğünüm tabiki haftada 1 2 kere diyeti bozduğum öğündür. Bol tereyağlı iskender ve sonrasında gelen sıcacık kaymaklı künefeye bayılıyorum!

Seni en çok etkileyen motivasyon cümlelerin nelerdir?

“Şampiyon”, “Kral” hitapları hoşuma gidiyor ve beni fazlasıyla motive ediyor!

İsacan Akhan
İsacan Akhan

En çok gurur duyduğun başarın hangisidir?

İlk yarışmamda milli sporcu olmak beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Türk Bayrağı için yarışmak beni fazlasıyla gururlandırdı.

Sporun doğasında yer alan rekabette, seni çeken bir yan var mı?

Sporun doğasında tabi ki hırs ve rekabet var. Fakat bu hırsa hükmetmek ve rekabeti çirkinleştirmemek gerekiyor. Sonuçta kazanılan madalya ve kupalar bir gün evimizin bir köşesinde paslanacak. Karakter ve kişilik her zaman baki kalacak. Ben karakterimle anılmayı daha çok isterim.

Seninle iletişim kurmak isteyenler, hangi kanalları kullanabilirler?

Facebook.com/isacanakhan

Twitter.com/isacan_akhan

Instagram.com/isacanakhan

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER