Türkiye’de Bir Sensei: Oğuzhan Ulvi Başkurt

Aikimode Aiki Akademi’nin kurucusu ve baş eğitmeni Oğuzhan Ulvi Başkurt ile savaş sanatlarının merak edilen detayları üzerine gerçekleştirdiğimiz bu söyleşide Aikido’yu mercek altına aldık.

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Oğuzhan Ulvi Başkurt. 1981 doğumluyum.Aikimode Aiki Akademi’nin kurucusu ve baş eğitmeniyim.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Yapıları Mühendisliğinden mezun oldum. Aynı zamanda Işık Üniversitesinde de MBA yaptım.

Türkiyede 4 adet savaş sanatı siyah kuşağına sahip tek kişiyim ;

Aikido : 5.derece siyah kuşak

Iaido : 2.derece siyah kuşak

Kendo : 1.derece siyah kuşak

Jodo : 1. Derece siyah kuşak

543404_10151622660251032_404019798_n

Aikido’ya yönelmeniz nasıl oldu?

Aikidio’ya başlayalı 16 sene oldu.Üniversite 1.sınıftaydım.Biraz da kiloluydum. 100 kilo civarı.

Hem benim için spor olsun hem de sanat öğreneyim diye başladım. İlk başlama amacım buydu, şimdi bambaşka yere getirdik olayı. Bir de uzak doğu sporları hep ilgi alanımdı.

Aikido farkındalık yaratan bir kültür. Bedeninizi kullanmayı öğreniyorsunuz. Az önce  dediğim gibi hareketim olsun ve zayıflayayim düşüncesiyle  başlamıştım bu sanata.

Sonrasında hem felsefi, hem mental hem de fiziki olarak beni ileriye götürdüğünü farkettim. Bu şekilde yola devam etmeye başladım ve sonrasında da bu öğrendiklerimi başkalarıyla paylaştım.

goklerde-aikido-5

Aikido ile ilgilenenler, seçimlerini nasıl yapabilir? Aikido’ya ulaşmaları kolay mı?

Bizim zamanımızda çok fazla dojo  yoktu. Dojo aikido salonu demek. Şimdi çok fazla dojo var. Şimdi bu sanatı herkes yapıyor ama herkeste aynı disiplin yok.

Ben Aikido’ya başlamadan önce salonları gezdim. Hocalarla tanıştım, sorularımı yönelttim. Sorularıma doğru cevaplar aldım ve tamam dedim. Burası aikido öğrenmem için doğru yer. Benim de kendine dojo arayanlara tavsiyem, sorularına en doğru cevaplar alabilecekleri yerleri seçmeleridir.

Salonların internet siteleri var. O sitelerden araştırmalarını öneririm. Dünya Aikido Vakfının ve Türkiye Wushu Federasyonunun(Aikido Teknik Kurulu) verdiği sertifikalar var. Seçim yapmadan bu sertifikalara bakabilirler.

Biz salonumuza öğrencileri mülakatla alıyoruz. Amaç kişiye faydalı olmak. Üye olmaya gelen öğrenciye bazı fiziksel testler yapıyoruz. Herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını öğreniyoruz. Derslerde gerçekleştirdiğimiz mülakatlar oluyor. Öğrenci geliyor derse, ben bu yoldan gitmeye karar verdim diyor. Öğrencimiz oluyor.

istanbulaikido

Dojoların  spor salonlarından ne farkı var?

Spor salonlarında müşteri olursunuz ama savaş sanatlarında müşteri olmazsınız.Yetişmeye hazır bir öğrenci olursunuz. Bu öğrencilerden kendine aikido yolunu seçenler  minimum 8 sene hocanın yanında yetişir.Ondan sonra dilerse kendi dojosunu açarak, yeni öğrencilere bu sanatı, felsefeyi aktarmayı amaçlar. Ama bu öğrenmesi hayat boyu devam eder.

10533455_10152426295871032_576262406846294398_n

 Aikido’da başarı kriteriniz var mı ?

Aikido’da başarmak, olmak gibi bir durum yok. Kendinizi kriter alıyorsunuz. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak, sizin kriteriniz oluyor. Kendinizi geliştirmek, daha fazla öğrenciye bir şeyler öğretebilmek, bu sanatı gerçek bir şekilde aktarabilmek. Aikido’da gerçek başarı kriteri bunlar.

10801771_10152581490931032_3366035710653039635_n

Aikido’nun günlük yaşama ne gibi katkıları var?

Aikido çocuklar için motor hareket gelişimini arttırıyor. Daha iyi zıplıyor, daha çok koşabiliyorlar. Ellerini, bacaklarını daha aktif kullanabiliyorlar. Aikido’da 3000’in üzerinde teknik vardır.

Aikido’da bir tekniği yaparken, yaparken beynin her iki tarafını kullanırsınız. Odaklanmayı arttırır. Sensei’yi dinlerken, öğrenme metodunu öğrenirsiniz.

En az 3-4 sene aikido eğitimi alan kişiler hangi branş olursa olsun, kendini farkettirir. Hızlı anlamaya başlar, ister okulda ister spor dalında hocasının dediğini hemen anlamaya başlar. Çünkü burda dinlemeyi öğrenmiştir.

Aikido’nun muhteşem bir kardiyo vasküler bir özelliği var. Kilo vermeye de yardımcı oluyor. Dinamizm kazanırsınız, hareket enerjiniz artar. Vücudunuzun çalışmadığı yerleri çalışmaya başlar. Daha güçlü, daha dayanıklı ve daha esnek olursunuz.

MG_1091

Aikido’da beslenme düzeni diye bir şey var mıdır?

Tüm sporlarda olduğu gibi biz de aikido’da 4 temel kuraldan bahsederiz. İyi beslenme, iyi antrenman, iyi uyku ve iyi motivasyon.  Bu 4’ü de olursa siz mükemmeli yakalamışsınız demektir.

Doğru şekilde beslenme sadece aikido ve diğer spor branşlarındaki spor hayatınızı değil, gündelik yaşamınızı da olumlu yönde etkileyen, yaşam kalitenizi arttıran en önemli faktörlerden biridir.

Oğuzhan Hoca 1

Aikido bir sanat mıdır spor mudur ?

Aikido hem bir spor hem bir sanattır aslında. Şöyle örneklendireyim ;  20 yaşında koşuyorsunuz. Hiç kesmeyin sporunuzu. 60 yaşına geldiniz. Çok iyi beslendiniz, en iyi hocalarla çalıştınız. İstediğiniz kadar çalışın. 60 yaşında da çok iyi bir koşucu olabilirsiniz ama 20 yaşınızdaki performansınıza asla ulaşamazsınız.

Ama sanatı ele alalım; 20 yaşında gitar çalıyorsunuz. Aynı tempoda  ve öğrenme azmiyle devam ettiniz. 60 yaşına gelip de gitar çaldığınızda emin olun o gün çaldığınız gitar bambaşka olacaktır. Çok daha iyi olacaktır.

Bu örnekleri birleştirirsek daha anlaşılır olacaktır. Aikido evet spordur ama ömür boyu yapabilirsiniz. Aikido’nun kurucusu 90 seneye yakın aikidoyu yapmış bir insan. Düşünsenize 90 yaşında bir insan 100 kiloluk bir adamı sırtına alıp yere vurabiliyor.

Sanattaki güzellik bu, enerjiyi o kadar minimize ediyorsunuz ki. Ustalaştıkça enerjiyi daha da iyi kullanabilmeyi öğreniyorsunuz. Savaş sanatı ile ilgilendikçe, yıllar geçtikçe ustalaşırsınız. Bu sanatlardaki tecrübeli kişilere usta denmesinin sebebi de budur.

10906292_10152659305456032_4930300388125545422_n

Aikido’dan başka neler yapıyorsunuz?

Hayatı bir yerlerinden yakalamak ve kendimi geliştirmek adına bazı eğitimler alıyorum. 9 tane hocam var farklı dallarda. Dans olarak Salsa ve Sirtaki, Spor olarak BinicilikKiteboard, Windsurf ve Fitness, dil olarak da Japonca, İspanyolca ve İtalyanca eğitimleri alıyorum.

Çok yönlü olmak istiyorum. Burada eğitime gelen bir sürü çocuk var. Onların ilham kaynağı olmak istiyorum. Burada da hep söylerim. İnsanın hayatta en az bir sanatı bir de sporu olmalıdır diye. En önem verdiğim konulardan biri de budur.

Size okurlarımız nerden ulaşabilirler?

www.aikimode.com

www.facebook.com/aikimode

twitter.com/aikimode

instagram @aikimode

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER