Aristo Diyeti Nedir?

Aristo diyeti, Antik Yunan filozoflarından Aristoteles’in beslenme alışkanlıklarından esinlenerek oluşturulan bir diyet türüdür. Temel olarak, sağlıklı bir vücut ve zihin için dengeli ve ölçülü bir beslenme planı oluşturmak amaçlanır. Bu diyet, modern diyetlere kıyasla daha minimalist bir yaklaşım benimser. Örneğin; işlenmiş gıdalardan, şekerden, tuzdan ve yağdan kaçınılır. Bunun yerine, taze meyve, sebze, tam tahıllar, baklagiller, fındık, tohumlar, zeytinyağı gibi doğal ve organik gıdalar tercih edilir.

Kısaca tamamen organik ve doğal besinlere odaklanan bu diyet, gluten içeren besinleri de beslenme planından çıkarır. Bu diyetin temel prensibi, sadece kilo vermek değil, aynı zamanda bedenin, ruhun ve zihnin arınmasını sağlamaktır. Genel geçer besin önerilerine yer verilmese de temel prensipleri uygulamanız beklenir.

aristo diyeti

Aristo Diyetinin Özellikleri

Aristo diyetinin bahsedilen potansiyel etkilerine değinecek olursak…

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Aristo diyetinde belirli besinlerin tüketilmemesi nedeniyle; alınan doymuş yağ oranı azaltılır ve sağlıklı yağ asitlerine yer verilir. Bu sayede Aristo diyeti, var olan yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesine destek olabilir.

Kalp Sağlığını Destekleyebilir

Aristo diyeti, kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan birçok besin içermesi ile öne çıkar. Bu besinler; omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif içerir. Bunlar da kalp sağlığı için önemlidir. Dolayısıyla kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir.

Kan Şekeri Seviyesini Düşürebilir

Aristo diyeti, yavaş sindirilen karbonhidrat gruplarına mensup besinler içerir. Bu da kan şekeri seviyelerinin daha yavaş yükselmesine ve düşmesine yardımcı olur. Bu durum glisemik indeks ile bağlantılıdır. Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar (beyaz un, beyaz ekmek vb.) kan şekerinin hızlıca yükselmesine ve düşmesine sebep olarak kan şekerinin dengesiz olmasının önünü açar. Aristo diyetinde ise glisemik indeksi düşük karbonhidratlara yer verilir.

Kilo Kaybını Destekleyebilir

Aristo diyeti, düşük kalorili ancak besleyici yiyecekler içerir. Tüketilen besinlerin yağ oranları da fast food ürünlerine göre oldukça düşüktür. Bu durum kilo kaybına yardımcı olabilir ve dolayısıyla obezite riskini azaltabilir.

Öğün yerine geçen shake’lere de göz atabilirsiniz.

Aristo Diyetinde Tercih Edilen Gıdalar

Doğal ve organik yiyecekler: Aristo diyetinde ana fikir, her zaman doğal ve organik yiyecekleri tercih etmek olarak bilinir. Maksimum fayda sağlaması amacıyla geleneksel yiyecekler, yani katkı maddesi içermeyen, işlenmemiş ve doğal olanlar, tercih edilir. Marketlerde bulunan organik besinleri tercih edebileceğiniz gibi yerel üreticilerden temin edebileceğiniz doğal ürünleri de beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Sebzeler: Aristo diyetinde sebzelerin tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle yapraklı yeşillikler, brokoli, lahana, kabak, patlıcan, domates, biber ve soğan gibi sebzeler önerilir. Tabağınızı dengeli bir şekilde sebzeler ile doldurarak maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Mevsimine uygun meyveler: Aristo diyetinde meyve tüketimi de önem taşır. Meyveler, antioksidan ve vitamin açısından ayrıcalıklıdır. Sezonunda yetişen meyveleri tercih etmeniz ve porsiyonlarını iyi ayarlamanız önerilir.

Balık ve deniz ürünleri: Aristo diyetinde balık ve deniz ürünlerinin yeri fazladır. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin deniz ürünleri, protein açısından da zengindir. Özellikle somon, ton balığı, uskumru, kalamar, midye, karides, istiridye ve deniz tarağı gibi deniz ürünlerinin tercih edilmesi önerilir.

Sağlıklı yağlar: Yağ, en az karbonhidrat ve proteinler kadar önem verilen bir besin grubudur. Zeytinyağı, keten tohumu yağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado yağı gibi sağlıklı yağlar tercih edilmelidir. Trans yağların, hidrojene yağların ve doymuş yağların ise mümkün olduğunca az tüketilmesi önerilir.

Aristo Diyetinde Kaçınılması Gereken Gıdalar

Kırmızı et: Aristo diyetinde kırmızı et, beyaz et kadar tüketilmez. Beyaz etin besleyiciliği ve özellikleri, Aristo diyetinin felsefesine daha uygun olduğu için bu diyette kırmızı et yerine tavuk, balık ve deniz ürünleri daha çok önerilir.

Şekerli ve işlenmiş gıdalar: Aristo diyetinde, işlenmiş gıdalar, şeker, tatlandırıcılar ve katkı maddeleri içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılması önerilir. Temel prensibi organik ve doğal beslenmek olan bu diyette özellikle işlenmiş gıdaların kesinlikle tüketilmemesi beklenir.

Gluten içeren besinler: Gluten, Aristo diyetinde beslenme listelerinde bulunmayan bir bileşen olarak bilinir. Zihin, beden ve ruh sağlığı için gluten tüketilmemesi önerilir.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER