Kilo Almanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Kilo almak da, kilo vermek kadar çaba göstermenizi gerektirecek bir durumdur. Ancak doğru takviyeleri alarak ve sağlıklı beslenerek kilo almak, sanıldığı kadar da zor değildir.

Bu yazımızda beslenirken dikkat etmeniz gereken ve bu sayede kilo almanıza yardımcı olacak bilgiler paylaşacağız.

Vitamin Desteği

vitaminler
Vitamin eksikliğinizi gidermeniz şart!

Kilo almanızı sağlayan şey, aslında ufak bir matematik hesabıyla ortaya çıkmaktadır. Gün içinde yakarak harcadığınız kaloriden fazlasını, besinler yardımıyla aldığınızda, kilo almaya başlarsınız. Bu durumda ise akıllara şu gelmektedir: Aslında vitaminler kalori içermez. Kalorileri ancak besinlerden ve tükettiğiniz gıdalardan alırsınız. Vitaminler sadece, vücudunuzdaki aktivitelerin daha doğru bir şekilde meydana gelmesine yardımcı olmaktadır. Vitamin eksikliği, aşırı kilo almaya veya kilo alamamaya sebep olmaktadır.

Örneğin; D vitamini eksikliği olan kişilerde, metabolizma hızı düşer ve kişi kendini halsiz hissedebilir. Bu durumda da açlık hormonları uyarılır. Ya da B-12 vitamini ele alırsak; yeterli miktarda alınmadığı taktirde, iştahınızda azalma meydana gelir. Bu sebeple de kilo almanız için gerekli olan kaloriyi içeren yiyecekleri tüketemezsiniz.

Vitaminler sağlık için çok önemli olduğu gibi, kilo alma konusunda da bir hayli önem taşımaktadır. Eğer kilo alma problemi yaşıyorsanız, mutlaka bir sağlık uzmanı desteği ile vitamin eksikliğinizin olup olmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

Protein Desteği

protein-desteği
Protein ağırlıklı besinler tüketerek, kas kütlenizin artmasına yardımcı olursunuz.

Protein içerikli yiyecekler tüketerek, kas kütlenizin artmasına yardımcı olur ve bu sayede kilo alabilirsiniz. Proteinde bulunan amino asitler, kas dokularının üretimi ve onarımı için vücudumuzun kesinlikle en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Ayrıca, hayvansal kaynaklı proteinler dışında, vejeteryan ve veganların da tüketebileceği protein kaynakları bulunmaktadır. Örneğin; bazı kuru yemişler, baklagiller ve soya gibi.

Kilo Alma Stratejisi

çilek-muz-protein-tozu
Ara öğünlerinizde buna benzer karışımlar tüketmelisiniz.

Günlük tükettiğiniz kalori miktarına ek olarak, 250 – 500 arasında kalori ekleyerek, haftada 0,5 kilograma yakın değerde kilo alabilmeniz mümkündür. Ayrıca, kaliteli protein kaynaklarının tüketiminin yanında, sağlıklı yağ ve doğru miktarda karbonhidrat tüketiminin de önemi büyüktür. Ancak beslenme programınıza, aldığınız kaloriyi yükseltme amaçlı, şekerli veya doymuş yağ içerikli besinler eklerseniz, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri doğru miktarda alamazsınız ve sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Sağlıklı besinler tüketmeli ve öğünlerinizin miktarlarını yavaş yavaş arttırmaya başlamalısınız. Aynı zamanda, ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak kurutulmuş meyveler ve ayçiçeği tohumu tüketebilirsiniz. Hatta ara öğünlerinizde kendinize, blender yardımıyla; çilek, muz, yoğurt ve protein tozu ile birlikte bir karışım hazırlayarak tüketebilirsiniz. Karışımın içerisine, keten tohumu ekleyerek hem besin değeri hem de kalori açısından daha yüksek bir karışım elde edebilirsiniz. Öğünlerinizin arasında, taze sıkılmış meyve suları tüketerek, gerekli vitaminleri de almayı ihmal etmeyin.

En önemlisi, kilo almaya çalışıyorsanız, kesinlikle öğün atlamayın. Tabi antrenman yapmayı da… İştahınızın artması ve kas üretimi için, hareket etmeniz şart! Böylelikle, kilo almanız kolaylaşacaktır.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER