Ramazanda Oruç Tutarken Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Ramazanda oruç tutarken vitamin kullanımı, ramazan dışındaki aylara göre bir kat daha önemli hale gelir. Ramazan Ayı süresince doğru beslenmeyip, gereken vitamin ve minerallerden yoksun kalan vücut güçsüz düşebilir ve sağlıksız bir kilo verme evresine girebilir.

Ramazan, gün içerisinde iftarda tek öğün tüketip, ardından da sahurda çok ufak bir öğünü de gece tükettiğimiz bir dönemdir. Dolayısıyla, sürekli ve sık öğünler tükettiğimiz sağlıklı beslenme düzenimizin bozulma ihtimali yükselir. Düzen bozulduğu zaman, vitamin eksikliği görmek mümkün olacaktır.

İftarda, aile ile beraber vakit geçirmek esastır. Bu nedenle öncelik öğün ve öğünün besin değeri olmayabiliyor. Önümüze konan yemeği ramazanda ayırt etme lüksümüz de pek olmuyor. Ayrıca yemek ayırt etmek, zaten ramazanın ruhuna aykırı.

Oruç tuttuğumuz dönemde durum buyken, vitamin eksikliği yaşamamız da çok olağan olacaktır. Özellikle suda çözünen vitaminlerin eksikliğini gözlemlemek mümkün olabilir.

Ramazanda Yağda Çözünen Vitaminlerin Kullanımı

Yağda çözünen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminlerinin eksikliği çok fazla gözlemlenmemektedir. Bu durum, ramazan için de geçerli bir durumdur. Belki sadece D vitamini ayrı bir yerde tutulabilir. Çünkü ana kaynağı güneş olan D vitamini, güneş ışınlarını vücudunda depolamayan ofis insanlarında ve kapalı alanda çalışan insanlarda epey eksikliği gözlemlenen bir vitamindir.

D vitamini ile ilgili diğer bir önemli detayı da hazır yaz gelmişken atlamamak gerek. Eğer güneş ışınlarına maruz kaldığınız dakikalar artıştaysa, normalde kullandığınız günlük D vitamini dozunu düşürmenizi öneriyoruz. Bu doz düşürüşünü, doktor kontrolünde yapmanız daha sağlıklı olabilir. Güneş ışınlarının fazla olduğu dönemlerde, D vitamini dozunun düşmesi kesinlikle gerekiyor.

Diğer A, E ve K vitaminleri için de doktora görünmelisiniz. Eksiklikleri gözlemleniyorsa sadece ramazanda değil, her zaman takviye almanız gerekiyor olabilir. Diş sağlığı, kemik sağlığı, saç ve tırnakların sağlığı açısından bu vitaminler gerçekten çok önemlidir. Yaşıyor olduğunuz bu alanlar dahilindeki problemler de vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.

Sonuç olarak, yağda çözünen vitaminlerin eksikliği yaygın olarak gözlemlenmese de doktora görünerek vücudunuza eksik aldığınız vitaminleri listelemeniz önemlidir.

Ramazanda Suda Çözünen Vitaminlerin Kullanımı

Genelde beslenme sebebiyle eksikliği daha yaygın olarak görülen suda çözünen vitaminleri, eksikliği durumunda takviye olarak kesinlikle kullanmak gerekiyor. Bu vitaminlerin fazlası vücuttan atılıyor, dolayısıyla dışardan alınmaları hayatımızda önemli bir role sahip. Ramazanda da, öğün kalitesi ve sayısı genellikle düştüğü için gerçekten suda çözünen vitaminlerin eksikliği yaygın olarak gözlemleniyor.

Enerji üretiminde, bağışıklık sistemi üzeride, endokrin sistemi üzerinde, sinir sistemi üzerinde, dolaşım sistemi üzerinde, cilt sağlığı üzerinde, psikolojik sorunlar üzerinde etkili olan suda çözünen vitaminlerin eksikliği konusunda fikir sahibi olmak gerçekten önemli.

Her biri ayrı göreve sahip olan B vitaminleri grubunda, B12 en yaygın olarak eksikliği gözlemlenen vitamindir. Bununla birlikte hormonların çalışmasında ve antikor oluşturmada etkili olan B6 vitamini de çok önemlidir, protein sentezi üzerinde de etkili olduğu için sporcuların eksikliğini takviye yoluyla kapatması gerekir.

C vitamini, çocukluğumuzdan beri tüketmemiz konusunda uyarıldığımız vitamin olarak önemini hafızamıza kazıdığımız bir vitamin olsa da pek çoğumuzda eksikliği gözlemlenen bir vitamindir. Vücutta üretilmediği için, c vitamini bulunduran besinleri sık tüketmek gerekir. Eksikliği konusunda fikir edinmek için doktora görünmemiz gerekir. Özellikle ramazanda, c vitamini eksikliği sebebiyle hastalanmak yaygın bir durumdur. Bu nedenle ramazanda c vitamini takviyesine ihtiyaç duymanız oldukça muhtemel.

Yazar: Selçuk Uzun

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER