Üst Vücut İstasyon Antrenmanı

Bazı günler vakit olmaz, antrenman olarak değişik bir şeyler uygulamak istersiniz. Ama aynı zamanda gelişiminizin de devamlılığı için, belli mantık çerçevesinde yazılmış bir antrenman programı ararsınız. Bu nedenle doğaçlama yapmak pek sıcak bir fikir gibi görünmeyebilir.

Böyle günler için size önerimiz, istasyon çalışması şeklinde bir antrenman yapmanız. Bu yöntem, alt vücut için uygulandığında squat ve deadlift gibi hareketler sebebiyle çok yorucu bir hal alabilir. Fakat üst vücut antrenmanlarında kesinlikle denenebilir.

İstasyon Çalışması Nedir?

İstasyon çalışması yaparken, antrenmanınız büyük ölçüde değişmez. Set ve tekrar sayılarınız dahi sabit kalır. Fakat daha yorucu ve vücudun alışkın olmadığı bir yöntem olacağı için, farklılık aradığınız zamanlarda denenebilir.

İstasyon çalışması yaparken, aslında normalde tek bir hareketin setlerini arka arkaya bitirmeniz yerine her hareketin setlerini peş peşe yapıyorsunuz. İlk setler, ikinci setler hareketlerin peşpeşe geleceği şekilde uygulanıyor.

Örnek Üst Vücut İstasyon Antrenmanı

Örneğin, üst vücut antrenmanınızda sırasıyla; bench press, barfiks, overhead press, barbell row ve curl var.

Bu hareketlerin set sayısı da birbiriyle hemen hemen aynı, belki curl set sayısı kısmen daha fazla olabilir.

Bu noktada bu hareketlerin ilk setlerini, hareketlerin sırasıyla aynı şekilde uyguluyor olacaksınız.

Bench press, barfiks, overhead press, barbell row ve curl setlerinin ilk setlerini peşpeşe uyguladığınızda, bu tipik bir istasyon çalışması olacaktır.

Normalde aynı harekete iyice ısınıp, tekniğe alışa alışa ilerlediğimiz için alışkın olduğumuzun dışında bir biçimde istasyon çalışması yaptığımızda daha yorgun ve daha zorlayıcı bir antrenman hissiyatı oluşacaktır. Bu da tekdüze antrenmanlardan sıkılan kişiler için, düzen bozmadan güzel bir alternatif yaratmanın en etkili yollarından biri denebilir.

Üst Vücut İstasyon Antrenmanı İçin Supplement Tavsiyesi

Normalden daha kısa sürede tamamlayıp, stresi farklı kaslar için daha sık yükleyeceğiniz bu çalışmalarda bol enerjiye ihtiyacınız olacak.

Enerji kaynağı olarak BCAA, pre-workout gibi uyarıcı maddeler içeren takviyeler, karbonhidrat tozu veya protein tozu etkili olacaktır. Günün moduna göre ve antrenman öncesi yaptığınız beslenmeye göre bu takviyelere beslenmenizde yer verebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER