Spor Ayakkabısı Seçimi Neden Önemlidir?

Spor aktiviteleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İster yürüyüş yapın, isterseniz de ağırlık kaldırın. Yaptığınız spor ne olursa olsun, o spora uygun ayakkabıyı seçmeniz çok önemlidir.

Spor esnasında kullandığınız ayakkabıya gereken önemi vermezseniz çok ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Bu sakatlıklar kimi zaman topuğunuzda, kimi zaman bileğinizde, kimi zaman da tabanınızda meydana gelir. Bu türden sakatlıklar yaşamanız fitness hayatınızı sekteye uğratmakla kalmaz, spordan soğumanıza da neden olabilir. Tam tersi olarak da rahat ve ergonomik bir ayakkabı kullanmak spor ve fitness tecrübenizi daha keyifli ve konforlu yaşamanıza neden olarak, sizi spora daha da yakınlaştıracaktır.

Piyasada, neredeyse her spor için ayrı ayakkabı bulmak mümkündür.

Koşu Ayakkabıları

spor-ayakkabi-secimi-neden-onemlidir1
Koşu Ayakkabıları

Koşu ayakkabılarında dengeleme, yastıklama, ayağı kavrama gibi özellikler mevcuttur. Tüm bu özellikler koşucuların hareketleri düşünülerek ve onların zarar görmemesi istenilerek tasarlanmıştır. Yanlış bir ayakkabıyla koşmak, topuğunuzdan sırtınıza kadar ciddi şekilde ağrılara hatta sakatlanmalara yol açabilmektedir.

Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüş ayakkabıları da hafif olmalıdır. Uzun mesafe yürüyüşlerinde ayağı rahatsız etmemek, ayakla bir bütünmüş gibi hareket etmek, en önemlisi sanki ayakta yokmuşçasına rahat yürüyebilmek, yürüyüş yapanların en büyük isteklerindendir.

Aerobik Ayakkabıları

Aerobik ayakkabılarında yukarıda saydığımız her iki özelliğin de mevcut olması gerekmektedir. Aerobik sırasında baskıyı azaltmak ve yorgunluğu önlemek en önemli kriterlerdir.

Basketbol Ayakkabıları

spor-ayakkabi-secimi-neden-onemlidir2
Basketbol Ayakkabıları

Basketbol ayakkabılarının tabanı yüksek ve bu ayakkabılar ayağı daha kavrayıcı bir yapıya sahiptir.Bu özellikleri sayesinde diz ve bilek sakatlanmalarının önüne geçerler, ve zıplayış sonrası ayağın yere sağlam bir şekilde inmesini sağlarlar.

Tenis Ayakkabıları

Tenis ayakkabılarının en önemli özellikleri ise esnek olmalarıdır. Çünkü ayakların en fazla hareket ettiği ve sürekli ters yönde hareket etmek zorunda kaldığı sporlardan biridir. Bu esneklik, ayakları,  bu hareketlerde oluşabilecek sakatlanmalara karşı önlemektedir.

Gördüğünüz gibi her sporun neredeyse farklı türde bir ayakkabısı ve bu ayakkabıların o sporu yapan kişilere oldukça faydası vardır.

Ayakkabı Seçimi

Uzmanlara göre ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi spor türünde daha fazla aktif olduğunuzdur.

  • Bir sporu haftada 3-4 kez veya daha fazla yapıyorsanız, o spora göre üretilmiş ayakkabılardan tercih etmeniz yerinde bir davranış olacaktır.
  • McKinley Sağlık Merkezine göre ayakkabı denemek ve satın almak için en doğru zaman akşamüstü veya akşamdır ya da spor sonrasıdır. Çünkü ayaklarınızın en büyük  olduğu zaman dilimleri bunlardır.
  • Ayakkabılarınızı, yaptığınız spor türüne ait spor çoraplarıyla deneyerek ayaklarınızın gerçekten de rahat olduğuna emin olduktan sonra karar veriniz.
  • Baş parmağınız ile ayakkabı arasında ortalama 1 santimetre boşluk kaldığına emin olun
  • Ayakkabı içerisindeyken tüm parmaklarınızın rahat hareket edebilmesi gerekir.
  • Yukarıda yazılan tüm bilgileri doğru şekilde uygulayıp, kendinize ve yaptığınız spora en uygun şekilde ayakkabı seçmeniz, sakatlıklarınızın önüne geçecek ve spor yaparken ekstra motivasyon kazanmanızı sağlayacaktır.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

Error decoding the Instagram API json

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER