Genç Bir Profesyonel: Baran Kalaycı

İçerik Gizle

Sporcu Künyesi

İsim: Baran Kalaycı
Lokasyon: İstanbul
Doğum Yılı: 12.11.1992
Boy: 1.80 cm
Branş: Vücut Geliştirme
Başarıları: 2013 Atletik Fizik Türkiye Şampiyonu
2013 Atletik Fizik Dünya 5.si
Aktif Yılları: 2010 –
“Off Season” Ağırlığı: 83-84 kg
Müsabaka Ağırlığı: 80 kg
Sponsorlar: Supplementler.com
Websitesi: www.barankalayci.com

Spor geçmişinizi özetleyebilir misiniz?

10 yaşında başladığım futbol serüveni 4 yıl amatör olarak geçti. Yıllar sonra, 2010 yılında çok zayıf olduğum için spora başlamaya karar verdim. 53 kilo ile başladığım bu spor sayesinde, kısa süre içersinde hızlı kilo alarak fit vücuda kavuştum. 2012 yılında müsabık sporcu olmaya karar verdim. 1 yıl süren hazırlıklardan sonra, Türkiye Şampiyonu oldum ve ardından dünya beşinciliği ünvanını kazandım.

Bodybuilding ve Fitness ile tanışmanız nasıl gerçekleşti?

Bu dalda profesyonelleşmeye nasıl karar verdiniz, seçiminizi etkileyen şeyler nelerdi?

Ülkemizde çok zayıf insanlara veya çok kilolu insanlara her zaman “çok zayıfsın veya çok kilolusun” şeklinde ithamlarda bulunulur. Bende çok zayıf olduğumu bilmeme rağmen çevremdekilerin bu durumu, sürekli olarak yüzüme vurulmasından rahatsız olduğum için vücut geliştirmeye başladım.

Spor yapmadan önce de; sürekli vücut geliştirme dergileri alarak, makaleler ve yazılar okurdum. Her zaman hevesim vardı; ancak spor salonuna gitmek için motivasyonum yoktu; ta ki başlayana kadar.

Profesyonelleşmeye karar verişim; 2012 yılında Türkiye Vücut Geliştirme yarışmasını izlemeye gittiğimde; çevremdeki insanların bana “Sen neden yarışmaya katılmıyorsun şansını denemelisin?” dediler ve ben de “Neden olmasın?!” dedim.

Baran-Kalaycı
Baran Kalaycı

Sizi yönlendiren, yol gösteren kişiler oldu mu?

Bu kişilerin size kattıkları nelerdir?

Aslını söylemem gerekirse vücut geliştirmeye beni kimse yönlendirmedi, tamamen kendim istedim. Amatör dönemimde, spor salonundaki hocamın tavsiyeleri ile belli bir noktaya kadar geldiğimi söylemem doğru olur.

Hocamın bana kattığı şeyler; beslenme ve antreman tekniklerinden çok, her zaman, pes etmeden, bu yolda ilermemi istemiş olmasıydı. Onu inandıran şeyin ne olduğunu sorduğumda, genetiğimin bu spora çok uygun olduğunu söylemişti. Bu inanılmaz bir motivasyon.

Fitness ve antrenmanlarınızda en çok sevdiğiniz şey nedir?

Her antrenmanda tek bölge çalışıyorum. Bu çalışma sırasında kanın çalıştığım tek bölgeye gitmesini yavaş yavaş görebilmek ve pump ektisiyle şişen kasın verdiği haz, benim için tarifsiz. Bazen, ayna da başka bir insana bakıyormuşum gibi hissediyorum.

Baran-Kalayci -Biseps-Calismasi
Baran Kalaycı Biseps Çalışması

Fitness ve vücut geliştirme üzerinde olan ön yargıların varlığından bahsedebilir miyiz?

Var ise bunlara ne gibi açıklamalar getirebilirsiniz?

Erken yaşta vücut geliştirme sporuna başlanması durumunda, boy uzamasının duracağına, hatta kısalmanın olabileceğine inanılır. Bu tamamen yanlış bir düşünce. Uzun boya sahip olmak ve ya boyun kısa kalması tamamen genetik bir durumdur. Birçok IFBB Pro atleti, erken yaşlarda bu spora başlayarak, profesyonel dünyadaki yerlerini almışlardır.

baran-kalayci-human-flag
Baran Kalaycı Human Flag

Fitness’ın güzel görünümün dışında sağlık tarafı da bulunuyor.

Sizin hayatınızda sağlık açısından nasıl bir değişiklik sağladı?

Sağlık tarafından baktığımızda, kötü yağları vücudumuza almayarak, kolesterolümüzü ve kalbimizi zaten önemli derecede kontrollü tutuyoruz. Bunun yanında gerekli besinleri alarak, diğer insanlara göre, özellikle kış aylarında, daha zor hasta oluyoruz; kısacası bağışıklık sistemimiz güçleniyor.

Size ekstra motivasyon sağlayan, hayatınızın kilometre taşlarından birisini paylaşabilir misiniz?

Ne yalan söyliyim öyle birisi yok. İlhama ihtiyacım olduğunda, geçmişime bakmam yeterli. Gördüğüm gelişme ile kendi motivasyonumu kendim yaratmış oluyorum. Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemem: Egosu yüksek bir insan değilimdir; ancak durum bu şekilde.

Baran-Kalayci-2
Baran Kalaycı – IFBB Türkiye 1.si

Peki motivasyonunuzu yüksek tutmak için bir yönteminiz bulunuyor mu?

Sevdiğim müzikleri dinleyerek, gerçekten motivasyonumu yükseltebiliyorum. Özellikle antremana gitmeden önce.

Çalışma programının detaylarını paylaşabilir misin?

Genelde antremanım sezon dışında da değişmez. Sadece son hareketlerde ufak tefek değişikler yaparım ve eksik bölgelerime yoğunlaşırım. Bu bölgeler için haftada 2 antreman yaparım.

Yarışmaya 12 hafta kala süper set ve drop set antremanlarım artar. Beslenmem sürekli aynı diyebilirim. Off sezonda bile aldığım kalori çok fazla olmaz. Midemi büyütmemek ve belimi kalınlaştırmamak için hep sağlıklı beslenirim. Bunun avantajı da yarışmadan önce hemen forma girmemdir.

Aynı zamanda, devam eden fotoğraf çekimlerim olduğu için her zaman yağ oranımı sabit tutmaya özen gösteririm. Kısacası aldığım kalori off sezon ile yarışmaya hazırlık sürecim arasında en fazla 1000 birim değişir. Örneğin; off sezonda 3000 kalori alıyorsam, yarışmaya 12 hafta kala 2000 kalori alırım.

Genelde vücuduma aldığım kaliteli yağın gramajını ve karbonhidratı biraz azaltırım. Sabah, antremandan önce ve antremandan sonra muhakkak karbonhidrat almaya özen gösteririm; ancak nadirde olsa antremanım geç saatte biterse, kanıma hızlı karışan –kuru üzüm gibi- basit karbonhidrat alırım. Genel olarak sadece protein ve salata ağırlıklı beslenirim.

Baran-Kalayci-3

Ne sıklık ile kardiyo antrenmanı yapıyorsun?

Haftada en az 4 gün. Bacak günleri dışında, ağırlık antremanından sonra kardiyo yapıyorum.

Interval kardiyo ile ilgili düşüncelerin nelerdir?

Kas hacmini arttırmak isteyen bir sporcular için her gün uygun olmayan bir sistemdir; ancak yağ oranını azaltmak isteyen bir sporcu için, birer gün arayla yapılması gerçekten etkili olacaktır.

Sadece iyi ve sağlıklı görünmek isteyen kişilere verebileceğin, antrenman ip uçları var mı?

Yediklerine her zaman dikkat etmelerini öneriyorum; çünkü ne kadar müsabaka düşünceleri olmasa da, yaşadığımız tek hayat ve bir tane vücudumuz var. Bu nedenle, spor yapmasak bile, kendimize iyi bakamamız gerekiyor.

10347083_1489232857961123_7567547010711380031_n

Kas kütlesini arttırma dönemindeki antrenmanlarında, ağırlık artışının önemi nedir?

Adeleyi daha fazla zorlamak ve çalıştırdığımız kas grubuna daha fazla kan gitmesi için ağırlığı arttırırız. Hücre çeperinin genişlemesini ve kas kütlesin daha fazla yer açılması sağlar. Yıpranan kas yenilenme sürecinde, dinlendiği takdirde büyür.

Gözlemlediğin kadarı ile, antrenmanlar sırasında sıkça yapılan hatalar nelerdir?

En büyük yanlış bel inceltmek için yapılan hareketlerdir. Bunlara örnek vermem gerekirse: Plakalar ile sağa sola esneme yapmak en büyük hatadır. Kol antremanı sırasında, barbell curl de gücü belinden almak, çalıştırdığınız kas grubuna herhangi bir fayda sağlamaz. Tam tersine bu hile belinizin sakatlanmasına neden olacaktır.

Çalıştığın salonda, seni en çok sinirlendiren şey nedir?

Antreman sırasında konuşmayı sevmem ve insanların soru sormaları, gerçekten beni rahatsız eder. O an, antremana ve hangi kas grubumu çalıştırıyorsam, oraya odaklandığım için başka bir şey düşünmek istemem.

Karın kaslarını belirginleştirmek ve sıkılaştırmak için tüyoların var mı?

Karın kasları çoğu kişinin bildiği üzere, spor salonunda değil mutfakta yapılır. Yediklerinize dikkat etmediğiniz taktirde, günde 1000 tanede mekik çekseniz karın kaslarınız hiç bir zaman belirginleşmez. Yağ oranınızı azaltmak amacıyla yediklerinize dikkat ederseniz, işte o zaman başarmak için en büyük adımı atmış olursunuz.

Henüz hacimi olmayan, spora yeni başlamış arkadaşlara vereceğim öneri; ilk başlarda karın kaslarına kafalarını takmasınlar. Hacimlenmek karın kaslarından daha önemlidir. İstedikleri kas kütlesini elde ettikleri zaman, karın kasları için antrenmanlara başlamak daha doğrudur.

Baran-Kalayci-Leg-Press-Calismasi
Baran Kalaycı – Leg Press Çalışması

 

Antrenmanlarından önce tercih ettiğin supplementleri paylaşabilir misin?

C4, Hydroxcut ve 1 fincan sade şekersiz kahve, beni adeta bomba gibi yapıyor!

İyi ve sağlıklı görünmek isteyen kişilere verebileceğin, diyet ve supplement önerilerin nelerdir?

Haftada 1 gün, istedikleri öğünleri yemelerini öneririm. Buna cheat meal (hile öğünü) denir. Diğer günlerde sağlıklı olabilmek için kimyasal şeker kullanmamalarını tavsiye ederim. Şeker ihtiyaclarını geç saat olmamak şartı ile meyvelerden almaları çok daha uygundur. Supplement olarak whey protein tozu, bcaa ve glutamine yeterli olacaktır. Kas hacmi ya da kilo vermek isteyen birisi için Cla, L-Carnatine en uygun iki supplementtir.

Favori öğünün ve yemeğin nelerdir?

Tabikide kahvaltı! Uyandığım zaman adeta aç bir kurt gibi olurum ve 15 dk gibi bir sürede yemeğimi hazırlarım, 8 tane yumurta beyazı ,2 adet tam yumurta ile beraber 100 gr yulaf, 6-7 tane zeytin, ufak bir domates, salatalık.

Peki seni en çok etkileyen motivasyon cümlelerin nelerdir?

Asla pes etme !

Müsabakalara katılmak isteyen sporculara önerilerin var mı?

Müsabakadan hemen sonra, diyeti abartılı şekilde bozmamaları gerçekten önemlidir. Özellikle genç arkadaşlar için… Dengeli bir şekilde kalori artışını yapmazsanız, vücudunuzun bütün dengesini bozup, midenin büyümesine yol açarsınız. Daha sonra yapacağınız diyet sizi gerçekten çok zorluyor. Bu diyet her zamankinden zor geçiyor ve forma girmekte zorlanıyorlar. Açıklama olarak kalori alımı ayı zamanda derinin kalınlaşmasına neden oluyor, diyebiliriz.

Baran-Kalayci-IFBB-Dunya-5-si
Baran Kalaycı – IFBB Dünya 5.si

 

Sporun doğasında ve rekabette seni çeken bir yan var mı?

Tabiki de var! Sporda kıskançlık çoktur malesef. “Kimseyi kıskanmıyorum.” Dersem, kaç kişi inanır, bilemem; ancak gerçekten kıskançlığın, spor yaşantım içinde yeri yoktur. Tek rakibim aynada gördüğüm kişidir.

Antrenman öncesi nasıl besleniyorsunuz?

Antreman boyunca bana yeterli enerjiyi vermesi için karbohidrat ağırlıklı besleniyorum ve uzun esterli karbonhidrat alıyorum. Kan şekerimi çok yükseltmemeye özen gösteriyorum.

En çok gurur duyduğunuz başarınız hangisidir?

2013 deki Türkiye Şampiyonluğum ve ardından diyeti istemeden bozduğum halde Dünya Şampiyonasında finale kalıp 5. olmam, en büyük gurur kaynağımdır.

Seninle iletişim kurmak isteyenler, hangi kanalları kullanabilirler?

Bkalayci – Bodyforumtr.com

Facebook.com/Baranphysique

Youtube.com/barank3

Instagram.com/barankalayci

Twitter.com/barankalayci

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER