Header ad
125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar

Spor Salonu Etiği

Spor salonuna gitmek, zaman sıkıntısı ve motivasyon eksikliği yüzünden yeterince zordur. Bu yüzden oraya varmayı başardığınızda en son isteyeceğiniz şey, birinin sizin çalışmanızı  mahvedecek can sıkıcı bir şey yapmasıdır.

Aşağıda en çok karşılaşılan sinir bozucu spor salonu sorunlarına, terli havlunuzu sinirle birinin yüzüne fırlatmanıza engel olacak çözümleri bulabilirsiniz.

Sizden önce onu kullanan kişi makineyi silmeden bıraktığında:

İğrenç, değil mi? Diplomalı kişisel antrenör, egzersiz fizyolojisti ve “Mind Your Own Fitness” kitabının yazarı olan Greg Justice, bunun ne yazık ki her zaman olduğunu söylüyor. Kabahatli kişilerin sizi göreceğini ve suçluluk hissedeceğini umarak, bu işi büyük bir gösteriyle (her damla teri silerken kol hareketlerinizi abartarak ve yüksek sesle söylenerek) kendiniz yapsanız da muhtemelen sizi görmeyeceklerdir. Ve üstelik kendinizi bir aptal gibi hissedersiniz.

Daha iyi bir seçenek: Aynı heyecanlı enerjiyi o kişiye karşı koymak için kullanın. “Kullandığınız aleti siler misiniz?“ deyin ve bu konuda garip hissetmeyin. Ne de olsa, kullandığınız makineleri bulduğunuz gibi bırakmak spor salonu görgü kurallarındandır ve bu standartlara bağlı kalmakta bir yanlış yoktur.

Kullanmak istediğiniz makinede biri var ve onu kullanmayıp sadece oturuyor, hatta telefonuyla uğraşıyorsa:

Greg Justice, bunun çok sinir bozucu olduğunu ve sürekli yaşandığını belirtiyor. Yapacağınız en iyi şey, kabahatli kişiye gidip kibarca, “Afedersiniz, kullanabilir miyim?” diye sormaktır. Bu bir nevi pasif-agresif yaklaşımdır ki siz aslında gerçekte, “Afedersiniz, ben devralabilir miyim ÇÜNKÜ SİZ HİÇBİR ŞEY YAPMIYORSUNUZ” demek istiyorsunuz. Kişi mutlaka mesajı alacaktır.

Hatta o kişi sizin bu kibar ikna yolunuzu takdirle karşılayabilir. Ama, telefonuna öyle dalmış olabilir ki, 15 dakikadır bench press üzerinde Instagram’a koymuş olduğu fotoğrafa gelen beğenileri izliyor olabilir.

Etrafınızda durup dedikodu yapan bir grup insan varsa:

Konu onların dedikodu yapmaları değil, dedikodu yaparak dikkatinizi yaptığınız işten uzaklaştırmalarıdır, ki bu da sizin kendinizi maksimum seviyeye çıkarmak çin gerekli zihinsel konsantrasyonu sağlayamamanız demektir. Bu durumu çözmek için iki yol vardır. Birincisi, dedikoducuların yanına gidip kibarca, işinize odaklanabilmek için sohbetlerini başka yerde yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu tamamen kabul edilebilir bir durumdur ve Greg Justice kesinlikle bunu yapanları gördüğünü söylemektedir.

Fakat bu aynı zamanda, yukarıdaki diğer iki etkileşimden daha korkutucu olabilir çünkü bir kişiye değil bir gruba karşı koyuyorsunuzdur. Eğer bu konuda içiniz rahat değil ise, birkaç derin nefes alıp, içinizdeki sükunete odaklanabilir ve onları işitmemek için kulaklığınızdaki müziğin sesini açabilirsiniz. Veya onlar ayrılana kadar spor salonunun başka bir bölümüne gidebilirsiniz.

 

 

Yorumlar

yorum

Yazar Hakkında

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Benzer yazılar