Ağırlık Kemeri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Özellikle ağır yüklerle antrenman yapan vücut geliştirmeciler ile ileri seviye sporcuların en sık kullandığı aksesuarlarından biri ağırlık kemeridir. Halter kemeri ya da spor kemeri isimleriyle de bilinen bu aksesuar, doğru biçimde kullanıldığında neredeyse hayat kurtaran bir yardımcıdır.

Ağırlık kemeri, gövdenizi stabilize ederek ve omurganızı destekleyerek performansınızı artırmaya ve yaralanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur. İyi tasarlanmış bir halter kemeri, omurga yükünü azaltır ve düzgün bir hizalama sağlayarak daha fazla ağırlık kaldırmanıza olanak tanır. Bu nedenle hem ağırlık kaldırırken kullanılması son derece önemli olan hem de dikkatli kullanılması gereken bir spor aksesuarıdır.

Peki spor yaparken halter kemeri kullanmanın faydaları nelerdir? Nasıl seçilir ve nasıl kullanılır? Bunlar ve benzeri sorulara bu yazımızda yanıt vermeye çalıştık.

Ağırlık Kemeri Ne İşe Yarar?

Halter kemerinin aslında iki ana amacı vardır. Dik pozisyonda ağırlık kaldırırken belde oluşabilecek stresinizi azaltırken, baş üstü kaldırmalarda ise sırtın aşırı gerilmesini önler. Bunların yanı sıra ‘ağırlık kemeri ne işe yarar?’ sorusunun cevabını spesifik olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ağırlık kemeri, karın boşluğunu sıkıştırarak sırt stresini azaltır. Karın içi basıncını (IAP) artırarak bel kemiklerinin önünde daha fazla destek sağlar.
  • Normalde sırtın alt kısmına destek sağlayacak olan spinal erektör kasları, kaldırma sırasında daha az kuvvet üretebilir. Halter kemeri; artan IAP, ağırlık antrenmanı sırasında oluşabilecek bel kompresyonu miktarını da azaltabilir.
  • Ağırlık kemeri takmak aynı zamanda sırt pozisyonunuza daha hakim olmanızı sağlar. Bir kemerin vücudunuza oluşturduğu fiziksel his, sırt pozisyonunuzu ve iyi bir duruş sağlamanız için hangi kasların etkinleştirmeniz gerektiğini kontrol etmenizi sağlar.
  • Kemer, göğüs kafesini kalçaya bağlayarak alt gövdenin etrafında sert bir duvar oluşturarak sırtın aşırı gerilmesini önler. Bu sadece geriye doğru gitmenizi önlemez, aynı zamanda yana doğru eğilip bükülmenizi de önler.

Ağırlık Kemeri Nasıl Seçilir?

Satın almadan önce birkaç farklı ağırlık kemerini deneyin. Kendinizi güvende hissettiren, gövdenize rahatça oturan ve sizi rahat ettiren bir kemer tercih edin.

Tercih ettiğiniz ağırlık kemeri deriyse, onu yumuşatmanız gerekeceğini unutmayın. Bu süre zarfında biraz yıpranma ve vücudunuzda morarmalar yaşayabilirsiniz. Derinin sağladığı dayanıklılık hissini seviyorsanız, harcadığınız süreye değecektir.

Tüm ağırlık kemerleri, tüm turnuvalar veya şampiyonalar için onaylanmamıştır. Yarışmaya katılmayı planlıyorsanız, ağırlık kemerinizi satın almadan önce etkinliğin web sitesinde kemerlerle ilgili bilgilendirmeleri kontrol edin.

En güvenli, en etkili ağırlık kemeri, vücudunuza tam olarak uyan kemerdir. Kemerinizi seçerken pantolonunuzun bel ölçüsünü dikkate almayın. Bunun yerine, giyerken kemerin oturması gereken orta bölgenizi ölçün.

Ağırlık Kemeri Nasıl Kullanılır?

Ağırlık kemeri, kaldırma işlemi esnasında karın kaslarınızda itme gücü yaratan bir uygulama sağlar ve bu da omurgayı stabilize etmeye yardımcı olur. Ayrıca spinal fleksiyonu durdururlar. Bu nedenle, mekik, plank veya lat pulldowns gibi egzersizler sırasında ağırlık kemeri kullanmamanız gerekir.

Kemeriniz vücudunuzda doğru şekilde konumlandırılmalı ve gerektiği kadar sıkılmalıdır. Size daha rahat geliyor olsa bile kemerinizi karnınızın altında konumlandırmayın.

Kemerinizi etkili bir şekilde konumlandırmak için;

  • Derin bir nefes alın ve nefesinizi tutun.
  • Karın duvarınızı destekleyin.
  • Kemeri karın duvarınıza sıkıca yerleştirin ve hafifçe içeri çekin.
  • Kemerinizi bağlayın.
  • Nefesinizi verin.
  • Rahat nefes alamıyorsanız yeniden ayarlayın.

Ağırlık Kemeri Kullanarak Yapabileceğiniz Egzersizler

Güvenli bir antrenman geçirmek için ağırlık kemeri kullanmanız gerektiğini anlatmış olsakda bu kemerleri hangi egzersizlerde kullanabileceğinizi bilmek de birçok açıdan önemlidir. Tecrübesiz olduğunuz veya kullanılmasına gerek olmayan egzersizlerde ağırlık kemeri kullanmak sakatlanmanıza sebep olabilir. İşte ağırlık kemeri kullanarak verimliliğinizi artırabileceğiniz 4 etkili hareket!

Back & Front Squat

Squat, ağırlık antrenmanlarının olmazsa olmazı! Özellikle front squat ve low-bar squat sırasında öne doğru bükülme ihtimaliniz nedeniyle oldukça sık tercih edilir. Ağırlık kemeri, uygun mekaniği sağlamak ve hareket sırasında formun güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için vücudunuzu desteklemeye yardımcı olabilir.

Deadlift

Clean-Grip deadlift’e daha fazla dizlerinizi kırmanız gerekir

Deadlift, halter kemerinin sıklıkla kullanıldığı başka bir bileşik harekettir. Deadlift, yerden kaldırılan ağırlıklarla uygulunan bir hareket olduğundan gövde bükülmesine çok dikkat edilmelidir. Kemer, hareketi yaparken yaralanmayı önlemeye ve vücudu dengelemeye yardımcı olabilir.

Barbell Rows

Barbell Rows, ağırlık kaldırma şekli açısından deadlift egzersizine benzer ancak biraz daha dinamiktir. Bu nedenle bir ağırlık kemeri, güvenliğinizi sağlamanız için oldukça faydalı olabilir ve hareketten alabileceğiniz verimi atırmanıza yardımcı olabilir.

Bench Press

“Bench press mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, bench press halter kemeri için alışılmadık bir hareket olabilir. Bench press egzersizlerinde kemer kullanmak, kaldırılan ağırlıkların vücudunuzda oluşturduğu yüke karşı destek kazanmanıza yardımcı olabilir.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER