Spor Salonunda Koçunuzu Nasıl Seçmelisiniz?

Bir uzman ile birlikte düzenli spor yapmak çoğu insan için önemlidir. Bir antrenör sayesinde yaptığınız sporun verimliliğini artırabilirsiniz. Hangi hareket en doğru şekilde nasıl yapılır? Vücudunuza uygun ve sizin yapabileceğiniz değiştirilmiş hali nasıl olmalı? 

Sporda en önemli şey kararlılık ve motivasyondur. Bazen insanın kendini kontrol etmesi, objektif olarak görmesi zordur. Antrenörünüz size ulaşmak istediğiniz amaç doğrultusunda en kısa yolu göstermekle birlikte bu yolda sizi her zaman tetikte tutacak şekilde motivasyonu sağlar. Dolayısıyla seçeceğiniz spor koçunuz bu yüzden çok önemlidir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olacağı gibi, her koçun da eğitim şekli farklıdır. O yüzden size en uygun antrenörü nasıl bulabilirsiniz, detaylar aşağıda…

1- Sertifika

shutterstock_173278211

Eğitim her zaman önemlidir. Bazı mesleklerde çekirdekten pişmek, okulunu okumaktan daha değerli olabilir. Ancak sertifika almak için üniversite mezunu (Besyo gibi) olmanıza gerek yok. Koçunuzun sertifikası olması şart değil ancak, yaptığı işin güvenilirliğini artırmak için sizinle paylaşabileceği en güzel örnek bu sertifikalar. Federasyon ve özel sektörde, çeşitli branşlarda bu sertifikaları almak mümkün. Eğer yapmak istediğiniz veya sizin için doğru olduğunu düşündüğünüz spor dalında sertifikası olan bir koçla çalışmak, zaman (en kısa zamanda en iyi sonuç) ve verimlilik (doğru yönlendirme) açısından hayati derecede önemlidir.

2- Tecrübe

Size uygun hareketleri en doğru şekilde tecrübeli bir antrenör gösterebilir.
Size uygun hareketleri en doğru şekilde tecrübeli bir antrenör gösterebilir.

Antrenörün ne tür veya ne kadar tecrübeye sahip olduğu doğru yönlendirme açısından çok önemlidir. Her insanın vücut yapısı, metabolizma hızı, spora adapte süresi ve benzeri bir çok sporla alakalı konu farklıdır. Aynı diyeti uygulayan her insan aynı sonucu alamayacağı gibi aynı sporu yapan insanlar da sonunda aynı sonucu alamayabilir. Koçunuz ne kadar insanla çalışmışsa o kadar tecrübeye sahip olduğunu düşünebilirsiniz.  Dolayısıyla yapılan sporun farklı insanlara adaptasyonu nasıl sağlanacağı konusunda yeterli bilgiye sahiptirler.

Öğretmek, öğrenmenin en güzel yoludur. Koçunuz ne kadar öğretim yapmışsa o kadar konusuna hakim demektir. Size uygun hareketleri en doğru şekilde tecrübeli bir antrenör gösterebilir. Amacınıza en kısa zamanda ve en verimli şekilde ulaşmanızın yolu da bu tecrübelerde gizlidir.

3- İncinmeye Karşı Tedbir ve Yaklaşım

İncinmelere ve hasarlara karşı koçunuzun uyarılarını ciddiye alın.
İncinmelere ve hasarlara karşı koçunuzun uyarılarını ciddiye alın.

Sporda her zaman incinme riski vardır. Spordan önce, sonra ve spor sırasında yapılan (açma-germe hareketleri gibi) çoğu egzersiz ve modifiye edilmiş hareketler bu incinme riskini azaltmak içindir. Dikkat etmemize rağmen, bazen yine bir bölgemize yanlış hareketler yüzünden hasar verebiliriz ve bu durum incinmeleri daha da alevlendirir. İyi bir antrenör, başınıza gelebilecek incinmelerin farkındadır ve size gösterdiği hareketler ve egzersizler, yaptığınız sporun en güvenli şeklidir.

4- Fiyat ve Ulaşılabilirlik

Birebir ders almak yerine grup derslerine katılmayı düşünebilirsiniz.
Birebir ders almak yerine grup derslerine katılmayı düşünebilirsiniz.

Ülkemizde son yıllarda daha da popüler bir meslek haline gelen antrenörlük, iyi geliri olan meslekler arasında. Birebir koç yardımı alarak spor yapmanın, özel ders alarak eğitiminize katkıda bulunmanın arasında hiçbir fark yok. Spor da en az eğitim hayatınız kadar sizi siz yapan, hayatınızı belli başlı bir disipline sokan, kendinize güveninizi güçlendirecek bir yoldur, hayat felsefedir. Bu yüzden harcayacağınız para üzerinde çok fazla düşünmenize gerek yok ancak bunları bütçenizi zora sokmadan, stres altına girmeden yapmaya özen göstermelisiniz. Birebir dersler yerine grup derslerine de katılabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızla da katılabileceğiniz bu dersler kendinizi motive etmek ve eğlence açısından daha faydalı olabilir.

5-Rehberlik Stili

Her antrenörün öğretme stili farklıdır.
Her antrenörün öğretme stili farklıdır.

Durum müşteri-antrenör ilişkisi olduğunda karakter ve koçluk stili çok önemlidir. Kendinizi iyi analiz edin. Nasıl bir öğrencisiniz? Size bir hareketin sadece bir kere gösterilmesi, hareketi yapabilmeniz için yeterli midir? Yoksa hareketi küçük parçalara bölüp sürekli tekrar uygulama ile işleyişi göstermek mi yeterli olur? Bu soruların cevaplarına göre antrenörünüzü seçmelisiniz. Çünkü her koçun öğretme şekli farklıdır. Ayrıca, antrenörleriniz de insan olduğu için onlarında kişilikleri profesyonel hayatlarına yansır. Örneğin, spor sırasında sizi motive ederken amigo gibi ne kadar iyi iş çıkarttığınızı, harika gözüktüğünüzü ve her küçük zaferinizi bile tebrik eden biri mi yoksa sizi zayıflıklarınızı kullanarak, bazen kendinizi kötü hissedeceğiniz hassas noktalarınızı yüzünüze vuracak biri mi yoksa bu ikisi arasında bir antrenör mü tercih ederdiniz? Bazı koçlar soru sorulmasından hoşlanmaz, söylediğinin kayıtsız şartsız uygulanmasını bekler. Kendinizi tanırsanız, kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uygun en doğru koçu seçebilirsiniz.

6-  Program ve Kontrol

shutterstock_211803940
Koçunuzun size program yapıp, bu program dahilinde sizi kontrol etmesi gerekir.

Her ne kadar sporunuzu koçunuz eşliğinde yapsanız da, kendinizi haritada görebilmek için (başlangıç ve bitiş olarak düşünebilirsiniz) bir programa ihtiyacınız var. Programa başladıktan sonra verimliliği artırmak için koçun sizi kontrol etmesi gerekir. Spora başladığınız tempoyla devam etmek yerine, gelişiminize göre size yeni hedefler ve hareketler ekleyerek performansınızın arttırılması gerekir. Başardıklarınızı ve başaracaklarınızı görmek, en büyük motivasyondur. Bu yüzden antrenörün size uygun programı yapması ve sizi kontrol etmesi son derece önemlidir. Antrenör seçimi yaparken, koçun nasıl bir program uygulayıp sizi nasıl kontrol edeceğini bilirseniz eğer, daha doğru karar vermiş olursunuz.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER