Kreatinden Alacağınız Verimi Arttırmanın 5 Önemli Yolu

Kreatin kullanımıyla ilgili her şeyi doğru yaptığınızdan emin misiniz? Yalnızca kreatin kullanıyor olmak, kas gelişimini garantilemez. Bu yazımızda okuyacağız 5 hatadan uzak durarak, hedeflerinize doğru adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenen hemen hemen herkesin kreatin kullanıma aşinalığı vardır. Ancak doğru bir şekilde kullanımıyla alacağınız etkiyi arttırabilmek için mutlaka bu maddelere önem veriyor olmalısınız.

Yanlış 1: Pre-Workout Ürünleri Yeterli Olacaktır

Kreatin kullanımının birçok pozitif etkisinin olması gün geçtikçe daha fazla bilindik hale gelmiştir. Bu sebeple, birçok pre-workout ürünün içerisine kreatin de eklenmektedir. Ancak, bu miktar günlük tüketmeniz gereken kreatin miktarını karşılamıyor olabilir. Çünkü günlük tüketilmesi önerilen kreatin miktarı 5 gramdır. Bu miktarlara mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yanlış 2: Bilinçsiz Kullanım

kreatinden-alacaginiz-verim-3

Kreatinin faydalarını birçoğumuz net olarak biliyoruz. Ancak kreatinin doğru formunu kullanma konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. En çok tercih edilen kreatin formu, kreatin monohidrattır. Kreatin monohidratın kas kütlesini arttırmaya, güç kazanmaya ve daha kuvvetli olmaya olan pozitif etkisi, yapılan yüzlerce araştırma sayesinde kanıtlanmıştır. Tabii ki de diğer formlarda bulunan kreatinin de olumlu etkileri vardır ancak, doğru dozajlarda ve düzenli bir şekilde kullanılması şartıyla…

Yanlış 3: Yanlış Periyotlarda Kullanım

Vücut geliştirmeyle ilgilenen neredeyse herkes protein tüketimine önem vermektedir. Sebebi ise, günlük tüketilen besinlerdeki protein miktarının vücut için yeterli olmaması veya protein tozu kullanımının daha kolay ve ucuz olmasıyla alakalıdır. Kreatinin kullanımı da proteininkiyle çok benzerdir. Vücudumuz günlük 2 grama yakın kreatin salgılayabilmektedir. Ancak bu miktar maalesef yetersiz kalabilmektedir. Beslenme programları ve supplement kullanımıyla desteklendiği zaman, vücudun kreatin depolarını doldurması kolaylaşacak ve bu şekilde kas kütlesinin artması adına olumlu bir adım atılmış olacaktır.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, vücudun ihtiyaç duyduğu doğru miktarda kreatini, düzenli bir zamanlama programıyla tüketmektir.

Yanlış 4: Yanlış veya Yetersiz Antrenman Programı

kreatinden-alacaginiz-verim-2

Kreatin, performans bakımından güç ve hız artışı konusunda bilinen en iyi maddelerden birisidir. Dolayısıyla antrenman programınız kararlılık veya dayanıklılık üzerine hazırlanmış bir programsa, kreatinin etkisini yeteri kadar farkedemiyor olabilirsiniz.

Kreatin kullanımı, enerji yani ATP üretiminin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Çok hızlı bir şekilde üretimin sağlanmasını sağlar ancak bu yaklaşık 10-15 saniye arasında kullanılabilmektedir. Vücuttaki kreatin depolarının tekrar doldurulması ise yaklaşık 3-5 dakika kadar sürmektedir. Bu yüzden dayanıklılıktan ziyade kısa süreli güç artışına gerek duyulan antrenman programlarında alacağınız pozitif etki daha fazla olacaktır. Böylelikle, kısa tekrarlı, yoğun bir antrenman programını daha uzun süreler boyunca uygulayarak performans artışı yakalayabilirsiniz.

Yanlış 5: Her Şeyi Kreatinin Yapmasını Beklemek

Tıpkı diğer supplement kullanımlarda olduğu gibi, oturduğunuz yerden sadece kreatin kullanarak mucizevi şeylerin gerçekleşmesini beklemek yanlış olacaktır. Bir çok insan kreatin kullanmaya başladığı anda çok büyük beklentiler içerisine girmektedir. Ancak vücudun alışması yani vücuttaki kreatin depolarının yeterli oranda dolması için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Kreatin kullanımı sayesinde, zaman içerisinde antrenman programınızda birkaç tekrar, birkaç set daha fazla yapabiliyor hale gelecek ve böylece daha fazla antrenman yapabiliyor hale geleceksiniz. Bu da zamanla performansınızın artmasını sağlayacaktır.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER