125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
125 ads for small sidebar
6 Adımda Daha Hijyenik Spor Salonları

6 Adımda Daha Hijyenik Spor Salonları

Spor salonunuzun temiz olması motivasyonunuz açısından önem taşır. Bu nedenle, “Nasıl bulmak istiyorsan, öyle bırak!” kuralının geçerli olduğu mekanlardan biri de spor salonlarıdır. Bu sorun neredeyse herkesin dilinde. Fakat kaç insan üzerine düşeni yapıyor?

Spor salonlarında hijyenin araştırılması adına 2000 kişi ile yapılan bir ankette çıkan sonuçlar, durumun vehametini ortaya çıkarır nitelikte. Ankete katılan insanların %49 ‘u spor salonlarında başkalarının su şişelerini ve havlularını kullandığını, % 18’i  grip ve soğuk algınlığı olduğu zamanlarda bile diğer insanları önemsemeden spor salonlarına gittiğinii, %16’sı ise spor salonlarında giydiği kıyafetleri sonraki gidişlerinden önce yıkamadan tekrar kullandığını itiraf etmiştir.

Bu yazımızda sizlere spor salonlarındaki bakteri ve mikroplardan korunmanız adına maksimum fayda sağlatacak ipuçlarını paylaşacağız.

 1. Daha İyi Su Şişesi Kullanın

Bakteri biriktirme konusunda su şişeleri oldukça sınıfta kalmaktadır. Su içerken ortamdaki mikropları kendinizden uzak tutmak istiyorsanız mutlaka metal bir su şişesi edinmelisiniz ve kullandıktan sonra düzenli olarak sıcak ve sabunlu suyla yıkayınız.

 2. Sil, Yıka, Tekrarla

Salondaki spor aletlerini kullandıktan sonra ellerinizi ıslak ya da antibakteriyel mendille silerek, o aletten aldığınız bakterileri ellerinizden temizleyebilirsiniz. Bu belki sizi yoracaktır fakat mikroplardan korunmanız için en etkili yol da budur.

 3. Kıyafet ve Ekipmanlarınızı Temizleyin

Salona giderken yanınıza plastik bir çanta alarak spor kıyafetlerinizi onda götürünüz. Normal kıyafetlerinizle gidip, spor kıyafetlerinizi spordan önce değiştirip, spor bittikten sonra tekrar değiştirmeniz, hem terli kıyafetlerin sizi hasta etmesini önler, hem de hijyen açısından daha yerinde bir karar olacaktır.

Spordan sonra çantanıza koyduğunuz terli kıyafetlerinizi eve gider gitmez, çamaşır makinasına atarak hiç bekletmeden yıkayınız.

Spor ayakkabılarınızı da plastik çantanızda taşıyarak eve götürünüz ve eve gider gitmez antibakteriyel ıslak mendillerle silerek, havalandırmaya bırakınız.

 4. Duş Kullanımı

Spor salonlarında, spor bitiminde duş kullanırken ayağınıza terlik giymeyi ihmal etmeyiniz. Kullandığınız bu terlik ayağınız ile zemin arasında bir bariyer olacak ve zeminden geçebilecek bakterilere ve mantar oluşumuna karşı sizi koruyacaktır.

Eve gider gitmez spor salonunda kullandığınız terlik ya da sandaletlerinizi çamaşır suyuyla yıkayıp, temizleyerek riski minimuma indirebilirsiniz.

 5. Dinlenin

Kendinizi halsiz, kırgın ya da hasta ettiğiniz zamanlarda asla spor salonlarına gitmeyiniz. Bu hem sizin hastalığınızı olumsuz yönde etkileyecektir hem de spor salonunda bulunan diğer kişilerin hastalığınızı kapmasına olanak sağlayacaktır.

 6. Ortak Alan Kullanmayın

Gerekmedikçe spor salonlarında bulunan ve ortak alan olarak kullanılan jakuzi, havuz gibi yerleri kullanmamaya çalışın. Ortam sıcaklığı bakterilerin yaşaması ve üremesi açısından çok elverişli olacağından bu gibi yerlerde mikropları kapmanız kaçınılmaz olacaktır.

Yorumlar

yorum

Yazar Hakkında

Train Insane or Remain The Same

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir