Cable Biceps Curl Nasıl Yapılır?

Cable biceps curl hareketi; üst kolunuzdaki biceps brachii kas grubunu hedef alan, kuvvet antrenmanında ve vücut geliştirme sporunda popüler olan bir egzersizdir.  

İyi gelişmiş biceps kasları birçok kişinin ortak fitness hedefidir. Cable biceps curl hareketi, arzu ettiğiniz belirgin kol görünümüne ulaşmanıza yardımcı olabilir.

cable curl

Cable Biceps Curl Hareketinin Faydaları

Cable biceps curl hareketi aşağıdaki potansiyel faydaları ile de öne çıkar.

 • Cable biceps curl, biceps kaslarına odaklanan izole bir egzersiz imkanı sağlar; belirli kas grubunun geliştirilmesine ve güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • Yeterli direnç ve yoğunlukla gerçekleştirildiği takdirde kas hipertrofisini (büyümesini) destekleyebilir. Zamanla biceps kaslarınızın daha belirgin ve daha büyük olmasına yol açabilir.
 • Güçlü biceps’ler; kaldırma, taşıma ve itme gibi birçok günlük aktiviteyi daha kolay hale getirebilir.
 • Kablolu çalışma istasyonları genellikle biceps curl egzersizlerinizi kişiselleştirmenize olanak tanıyan çeşitli ayarlara sahiptir. Farklı biceps bölgelerini hedeflemenize olanak tanır.
 • Serbest ağırlıklarla çalıştığınızda hareket üzerinde daha az kontrole sahip olursunuz. Ancak cable curl gibi hareketlerde kablolu çalışma istasyonu ile çalışmak daha kontrollü olmanıza olanak tanır ve sakatlık riskini azaltır.
 • Cable biceps curl gibi izolasyon egzersizleri kas dengesizliklerinin giderilmesine yardımcı olabilir. Bir kolunuzdaki kaslarınız diğerinden daha zayıf veya daha küçükse bu dengesizliği düzeltmek için tek taraflı çalışabilirsiniz.
 • Cable curl gibi egzersizler güçlü bir zihin-kas bağlantısı kurma yeteneğinizi geliştirerek hedeflenen kasları daha iyi izole etmenize yardımcı olur.

Cable Biceps Curl Hareketinin Yapılışı

Cable biceps curl hareketinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için uygun formu korumak, zaman içinde direnci kademeli olarak artırmak ve bunları tüm büyük kas gruplarını hedef alan çok yönlü bir kuvvet antrenmanı rutinine dahil etmek önemlidir. Ek olarak, antrenmanınıza başlamadan önce ısındığınızdan emin olun ve direnç antrenmanında yeniyseniz veya altta yatan sağlık sorunlarınız varsa bir fitness uzmanına danışın.

Hareketin nasıl yapılacağına adım adım değinecek olursak…

Kablolu ağırlık istasyonunu ayarlayın: Ağırlık istasyonunu; uygun ağırlık veya direnç seviyesine ayarlayarak başlayın. Makarayı aşağı alın, kısa düz bar veya EZ bar takın; barın sağlam durduğundan emin olun.

Makara yüksekliğini ayarlayın: Makaranın yüksekliğini, kablo yere yakın olacak şekilde en alçak konuma getirin.

Ağırlık istasyonunun önünde durun: Ayaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde kablolu ağırlık makinesine dönük olarak ayakta durun. Sırtınızı ve göğsünüzü dik tutun, stabilite için merkez bölgenizi kullanın.

Barı kavrayın: Barı alttan avuç içiniz yukarı bakacak şekilde iki elinizle kavrayın. Elleriniz omuz genişliğinden biraz daha açık olmalı. EZ curl bar kullanıyorsanız kavisli tutma yerlerinden tutun.

Başlangıç pozisyonuna geçin: Kollarınız tamamen uzatılmış, dirsekleriniz yanlarınıza yakın ve bar uyluklarınızın üzerinde veya dizlerinizin hemen üzerinde olacak şekilde ayakta durun. Bu sizin başlangıç pozisyonunuz.

Harekete geçin: Dirseklerinizi bükerek curl barı yavaşça göğsünüze doğru yukarı doğru kıvırırken nefes verin. Hareket boyunca üst kollarınızı sabit ve yanlarınıza yakın tutun. Ağırlığı kaldırırken bicep kaslarınızı kasmaya odaklanın. Çubuk göğsünüze veya karnınızın üst kısmına ulaştığında, bicep kaslarınızı sıkarak kasılmayı bir süre koruyun.

Barı indirin: Dirseklerinizi uzatarak curl barı kontrollü bir şekilde yavaşça başlangıç pozisyonuna indirin ve indirirken nefes alın.

Tekrarlayın: Uygun formu koruyarak istenilen sayıda tekrarı (genellikle set başına 8-12 tekrar) gerçekleştirin.

Seti tamamlayın: Seti tamamladıktan sonra barı dikkatlice kablo makinesine geri bırakın.

Biceps Cable Curl

Cable Biceps Curl Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sırtınızı düz tutun ve ağırlığı kaldırmak için momentum kullanmaktan kaçının. Hareketi biceps kaslarınızı aktive ederek yapın.
 • Egzersiz boyunca kas kasılmasına odaklanın ve kontrollü bir tempoyu koruyun.
 • Egzersiz sırasında sırtınızı sallamaktan veya bükmekten kaçının.
 • Sakatlık riskini önlemek için egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri yapın.
 • Her egzersizde olduğu gibi, kondisyon seviyenize uygun bir ağırlıkla başlayın ve güçlendikçe yavaş yavaş ağırlığı artırın.
 • Bu egzersizde yeniyseniz, doğru form ve teknikle ilerlediğinizden emin olmak için bir fitness uzmanından destek alın.

İlginizi Çekebilir: Biceps Kaslarınız için En İyi Hareketler

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

Error decoding the Instagram API json

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER