Yaza Hazırlıkta Kilo Vermek İçin 6 Taktik

Bütün sene boş zamanınızın büyük çoğunluğunu spor salonunda harcadınız. Kışın aldığınız kiloları yaza aylar kala yakmak için, kilo vermek için koşturdunuz. Ancak yaz geldi diye, yağ yakacak zamanınız kalmadı diye bir şart yok. Mühim olan, hayalinizdeki fiziğe ulaşmanız. Bunu yazın da yapabilirsiniz.

Aynaya baktığınızda mutlu musunuz? Eğer değilseniz, diyete devam etmeniz ve kilo vermeye yönelmeniz gerekiyor. Hala sizi rahatsız eden o son bir kaç kiloyu verip, sahilde emeğinizi sergileme fırsatına sahipsiniz. Bu emek, hayat boyu sürmesi gereken bir emek olduğu için pes etmeden hedefe ulaşmak için devam etmelisiniz.

Plaj vücudunu elde etmede önemli taktikler için “Plaj Vücudu Nasıl Yapılır?” makalesine göz atabilirsiniz.

Aşağıda, istediğiniz fiziğe ulaşıp bir an önce sahile giderek özgüvenli bir şekilde yürüyebilmeniz için size bazı gerçekçi taktikler sıralıyor olacağız. Yazın kilo verirken bu taktikler kesinlikle işinize yarayacak!

Abur Cuburu Keserek Yazın Daha Hızlı Kilo Verirsiniz

Düşük kaliteli yiyecekleri yiyerek de kilo verilebileceği doğrudur. Önemli olan, kalori açığı oluşturmaktır. Ancak düşük kaliteli “abur cubur” diye tabir ettiğimiz yiyecekler, kilo verirken ihtiyacımız olan doygunluk hissini vermezler. Kendimizi çok daha aç hissetmemize sebep olan bu yiyeceklerle, düşük kalori tüketmemiz gereken zamanlarda mücadele etmemiz gerçekten çok güç.

Abur cuburların kilo vermeye etkisine değinen yazımız “Sürekli Açlık Hissi Yaşayıp Kilo Veremiyor Olmanın 7 Nedeni” yazısına göz atabilirsiniz.

Bu nedenle, en azından plajda yazın kilo verdikten sonraki fiziğimizi sergilemek istiyorsak bütün düşük kaliteli yiyeceklere “güle güle” dememiz gerekiyor.

Evde Yemek Yapın, Kalorilerden Tamamen Emin Olarak Kilo Verin

Dışarda yediğiniz yemeklerin içinde tam olarak ne bulunduğunu bilemezsiniz. Bu nedenle tahmin yürütürsünüz fakat bu tahminler büyük olasılıkla yanlış çıkar. Eksik veya fazla tahmin yapmanız muhtemel. Dolayısıyla bütün malzemeleri kendiniz koyarak, çok daha kendinizden emin bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz.

Dışarda restoranlarda yediğiniz yemekler bol miktarda yağ içerir. Bu yağ, çoğunlukla, yemeğe lezzet katıyor olsa da diyeti bozabilecek miktarda olur. Bu nedenle dışarda yemek yerine evde yemek yiyerek hem ekonomik anlamda daha iyi, hem de kilo verme amacınız için daha iyi bir karar vermiş olursunuz.

Bol Protein Tüketin

Protein tok tutar, ayrıca karbonhidrat ve yağ ikilisine göre az kalorilidir. Proteinin yakımında yüksek miktarda enerji açığa çıktığı için de diyette bol miktarlarda protein tercih edilmelidir.

Protein, kas kütlesini korumada en önemli besin olduğu için de çok önemlidir. Yağ yakarken veya kilo verirken kas kaybı çok rastlanan bir durumdur. Bol miktarda protein tüketerek, bu durumun da önüne geçebilirsiniz.

Bol miktarda protein bulunan ve diyet dostu olan yemekleri şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Tavuk göğsü
 • Biftek
 • Somon ve Ton Balığı
 • Kuruyemişler
 • Baklagiller
 • Lor Peyniri
 • Yumurta

Hem yağsız, hem de bol miktarda BCAA bulunduran tavuk göğsü sporcuların vazgeçilmezlerindendir. Biftek de içerisindeki çinko ve B12 sebebiyle sporcular tarafından sıkça tüketilir.

Balık çeşitleri de içerisinde bulunan omega-3 ve önemli pek çok mineral (potasyum, niasin, selenyum, magnezyum vb.) ile birlikte bol miktarda protein içermektedir. Sağlıklı yağlara sahip olması da avantajdır. BCAA açısından da zengindirler.

Kuruyemişler de sağlıklı yağların yanı sıra bol miktarda protein bulundururlar. Yumurta, lor peyniri de protein kaynağı olarak sıkça tüketilebilir.

Protein tozları yardımı ile de günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hem kalorisi az, hem fiyatı hesaplı, hem de hızlı emilime sahip protein tozları kendi içerinde pek çok türe ayrılırlar.

Konsantre whey protein tozları  ile ilgili detaylı bilgi için, Whey Protein İzolesi Mi Whey Protein Konsantresi Mi?”,

İzole whey protein tozları ile ilgili detaylı bilgi için, İzole Protein Nedir?” ve “Neden İzole Protein Tozu?”,

Hidrolize whey protein tozları ile ilgili detaylı bilgi için, Hidrolize Protein Nedir?” ve “Hidrolize Protein Tozu Kullanmak İçin 4 Geçerli Sebep”,

Kazein protein tozu ile ilgili detaylı bilgi için, Kazein Protein Nedir?”,

Soya proteini ile ilgili detaylı bilgi için Soya Proteini Nedir?makalelerine göz atabilirsiniz.

Bol Su İçin

Su içmek, yaşamsal faaliyetlerimizin yanı sıra görünüşümüz üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bol su içerek, vücutta fazla su tutumunun önüne geçeriz. Ayrıca su içince antrenmanlarımız da çok daha verimli geçer ve bu durumhedeflediğimiz fiziğe ulaşmamıza yardımcı olur.

Yeterli miktarda su içmediğimiz zaman, vücut su tutmaya yönelir. Bu da görünüşümüzün normalden daha alt bir seviyede olmasına neden olabilir. Bol su içerek, daima olabildiğimiz en iyi şekilde göründüğümüze emin olabiliriz.

Ağır Ağırlıklar Kaldırın

Pek çok insan, ağır ağırlıklar kaldırmaktan korkuyor. Ancak doğru formda ağır ağırlık kaldırınca; vücut hem kısa sürede çok kalori harcar, hem güçlenerek daha çok kas fiberinin aktif olarak çalışması sebebiyle gelişir, hem de postür sıkıntıları çok daha iyiye gitmeye başlar.

Ağırlık kaldırınca ayrıca;

 • Metabolizmanız hızlanır
 • Stres atarsınız
 • Sakatlıkları sanılanın aksine önlersiniz
 • Vücudu daha dengeli bir forma sokarsınız
 • Modunuzu yükseltirsiniz

Ve tabii ki en önemlisi yağ yakarsınız, kilo verirsiniz!

Ağırlık çalışmalarının faydası çok ve zararı yoktur. Sadece pek çok şey gibi, ağırlık kaldırmak da yanlış yapıldığında zararlıdır. Doğru yapılınca sakatlık riski taşımaz, aksine sakatlık riskini azaltır. Doğru yapılınca vücudu yormaz aksine güçlendirir. Önemli olan, doğruyu bilip uygulamaktır.

Kardiyo Yapın

Vücudunuz ne kadar aktifse, fazla kiloları vermeye o kadar eğilimli olacaktır. Kilolarınızdan kurtulmada en önemli etkenin kalori açığı olduğunu defalarca vurguladık. Kardiyo gibi aktiviteler, kalori açığının oluşmasını sağlayarak yağ yakımına katkıda bulunurlar. Aynı zamanda, vücudun ağırlık çalışmalarından sonraki toparlanma sürecini de hızlandırırlar.

Kardiyoyu, spor salonunda eliptikte veya koşu bandında yapmak yerine günlük hayatta da uygulayabilirsiniz.

Günlük aktiviteyi arttırarak yağ yakımını ve kilo vermeyi hızlandırma taktikleri için, “Yağ Yakamıyor Oluşunuzun 6 Muhtemel Sebebi” ve “Vücut Geliştirirken Neden Kardiyo Yapmalıyız?” makalelerine göz atabilirsiniz.

Sonuç

Yazın kilo verip, plajda estetik bir fizik sergileyebilmek için henüz geç değil. Yediklerinize dikkat ederek, yediklerinizin porsiyon ve içeriğini kendiniz belirleyerek, aktivitenizi arttırıp kalori açığınızı arttırarak ve bol su içerek kilo verebilir, kusursuz bir fiziğe sahip olabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER