Sık Yapılan Gereksiz Egzersizler

Spor salonlarında sık sık yapılan ama aslında hedefe giden yolda hiçbir işinize yaramayacak egzersizleri bu yazımızda gözler önüne seriyoruz.

Ne yazık ki bazı hareketler herkes tarafından yapıldığı, popüler olduğu için, işe yarar sanılmakta. Fakat sanılanın aksine, çoğunuzun antrenman programlarında da bulunan, bu hareketler aslında sizi yormaktan başka bir işe yaramıyor.

Gereksiz: Crunch

Crunches

San Diego Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre Crunch egzersizlerinin karın kaslarına (six pack) ve bel kaslarına faydası yok denecek kadar azdır.Çünkü bu hareket tüm karın kaslarını eşit miktarda çalıştırmamakta, ön karın kaslarını yan taraflardan daha fazla çalıştırdığından, güç dengesizliği söz konusu olabilmektedir.Bunlardan dolayı da bu hareket sırt ağrılarına neden olabilmektedir.

Crunch Yerine: Plank

Plank

Plank egzersizi, crunch egzersizlerinden daha fazla kas geliştirmekle kalmaz aynı zamanda, resimde görmüş olduğunuz hareketle yapılan bu egzersiz ilerde ortaya çıkabilecek sırt ve bel ağrıları riskini minimuma indirmektedir.

 Gereksiz : Chest Fly

Chest Fly

Araştırmalara göre bu makinede yaptığınız chest fly egzersizleri göğüs kaslarını inşa etmenin en iyi yollarından biridir.Fakat bu makine omuzu tamamen savunmasız ve yaralanmaya açık halde bırakmaktadır. Özellikle omuz rahatsızlığı olanlar için son derece tehlikeli olan bu makine, sağlıklı insanlar için de bir risk taşımaktadır.

Chest Fly Yerine :  Cable Crossover

Cable Crossover

Pec Deck’te yapılan Chest Fly hareketiyle aynı kas gruplarını çalıştıran bu hareket, hızlı ve etkili bir şekilde güçlenip, kaslanmanızı sağlar.Üstelik bunları omuzlarınıza bir risk teşkil etmeden yapar.

 Gereksiz : Bench Press

5-SS-Bench-Press_shutterstock_ss

Araştırmalar bize bench press hareketinin göğüs kasları ve tricepslerin güçlenmesi için neredeyse mükemmel bir hareket olduğunu söylemektedir. Bench press bazen omuz sakatlanmalarına yol açabilmektedir. Bu hareket omuzlara bazı korumalar konarak yapılsa da, bazı fitness uzmanlarına göre bench press kesinlikle riskli bir hareket

Bench Press Yerine : Push-Ups

Şınav

Şınav egzersizi; omuz, göğüs ve triceps kaslarınızı oldukça etkili bir şekilde güçlendirir.Çeşitli kas gruplarını geliştirmek amacıyla en kolay düzenlenebilen (tek el şınav, tek ayak şınav v.s)  en temel vücut egzersizlerindendir.

 Kaynak: (Huffington Post 2013) http://www.huffingtonpost.com/the-active-times/workout-tips_b_3118321.html

BİZİ INSTAGRAM'DATAKİP EDİN!

SON YAZILAR

BENZERLER HABERLER